Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2020-06-23, 22:56
  #61
Medlem
Cicilia Vasa , Gustav Vasa's dotter tycker hon verkar riktigt intressant, festade med Elisabeth den första , låg runt utanför äktenskapet och bedrev någon form av pirat verksamhet 🙂
Citera
2020-06-30, 13:03
  #62
Medlem
Jag skulle vilja slå ett slag för John Dee (1527-1608) - astrolog, astronom, alkemist, spion samt vetenskapsman och magiker, något som inte helt ovanligt på den tiden sågs som ett och samma.

Dee var officiellt Elizabeths astronom och kanske hennes närmaste rådgivare under en period. Dee förstod att nyckeln till världsdominans låg i att kontrollera haven, och som ledande inom navigation och genom samarbetande med den Engelska flottan, som hade blivit rejält expanderat i början av 1500-talet under Henry VIII, kan han ha varit den främsta anledningen till skapandet av det Brittiska Imperiet, ett begrepp som han själv faktiskt myntade i sin bok “The Perfect Arte Of Navigation”, där han även föreslog att England skulle kolonisera Nordamerika.

Under sina resor genom Europa lyckades han som känd astronom hitta in till diverse kungliga hov där han agerade som spion genom att skicka krypterade meddelanden tillbaka till Elizabeth och hennes spionmästare Francis Walsingham.

Han var närmast besatt av hermetisk magi och alkemi, som hade hittat sin väg till Europa genom renässansmännen i Florens, och han spenderade sista delen av sitt liv att lösa naturens hemligheter med hjälp av mediet Edward Kelly. Tillsammans kontaktade de “änglar”(demoner?) som talade om vad de skulle göra, bland annat genom att kolla in i Dees shew-stone som såvitt jag förstår är en Aztekisk "spirit mirror" från Hernan Cortes äventyr, som prästerna där använde för magi. Denna går idag att se i det Brittiska Museet i London.

Jag tror att de under denna tiden åkte runt i Europa och lade grunden till diverse hemliga sällskap, bland annat föregångare till frimureri, som skulle verka för det Brittiska Imperiets förverkligande, och senare USA.

Något år efter hans död släpptes diverse anonyma manifest tillhörande Rosenkorsarna, däribland Confessio Fraternitatis;
Citat:
declaring the existence of a secret brotherhood of alchemists and sages who were interpreted, by the society of those times, to be preparing to transform the political and intellectual landscape of Europe:

https://sv.wikipedia.org/wiki/Rosenkreuzarna
Citera
2020-06-30, 13:29
  #63
Medlem
freeriderXIIs avatar
John Dee skall ha romantiserat Kabbalan vilket kan tyda på judiska kontakter.
Citera
2020-07-01, 21:21
  #64
Medlem
Garneringsmannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Guld.feber
Cicilia Vasa , Gustav Vasa's dotter tycker hon verkar riktigt intressant, festade med Elisabeth den första , låg runt utanför äktenskapet och bedrev någon form av pirat verksamhet 🙂

En TV-serie om Vasaätten som startar med Stockholms blodbad och slutar med att Kristina abdikerar. Intriger! Religion! Psykisk sjukdom! Ärtsoppa!

Finns så mycket att behandla. Cecilia Vasa är definitivt intressant. Magnus Vasa är en gammal favorit också.
Citera
2020-07-04, 03:08
  #65
Medlem
Pansarhyenas avatar
Vi känner alla till en massa om ledande politiker och militärer i Nazi-Tyskland, medan italienska motsvarigheter sällan väcker något intresse. En av tidens allra intressantaste personer vill jag dock påstå var Mussolinis rival Italo Balbo.

Han började som hårdför ledare för gatukämpar, var sedan en av de fyra ledarna för "marschen mot Rom", blev ryktbar över hela världen som flygare (hans bok "Med luftarmada över Atlanten" översattes till svenska) och utmärkte sig som effektiv administratör i Libyen, innan hans flygplan i krigets början blev nerskjutet av eget luftvärn och han omkom.

Stod för en mindre auktoritär form av fascism, varför Mussolini refererade till honom som "ett demokratiskt svin", förespråkade allians med Storbritannien istället för Tyskland, och motsatte sig med kraft den antisemitiska lagstiftning som infördes i landet på 30-talet. (Det berättas att han efter att Mussolini trots allt genomdrivit en antisemitisk lagstiftning som bland annat förbjöd judar från att besöka restauranger tog med sig en tidigare fascistisk borgmästare som var judisk till en restaurang, bad om att de skulle bli serverade, nekades detta med hänvisning till den nya lagen, men gormade och hotade då så fruktansvärt att personalen snart hellre bröt mot lagen än ådrog sig mer av hans vrede...)

För övrigt måste han rimligen vara den enda ledande politiker från axelmakterna som ännu har en gata i USA uppkallad efter sig. Närmare bestämt Balbo Drive i Chicago, där man även kan beskåda The Balbo Monument som är rest till hans ära.

https://en.wikipedia.org/wiki/Italo_Balbo
Citera
2020-08-29, 04:10
  #66
Medlem
OliverCromwells avatar
Maria de Estrada (1400-1500-talet) Spanien - Karibien - Mexiko.

Det hela började med att Marias äldre bror, Francisco de Estrada, hade blivit rik efter att ha följt med i Colombus upptäcktsfärd västerut och fått rätt att vara med som kolonisatör i de tidiga spanska kolonier i Karibien.

Det är oklart ifall Francisco ville ha med sin lillasyster, Maria, med till den nya världen, eller om det var hennes initiativ. Hursomhelst så hade inte Maria tillåtelse från den spanska Kronan att följa med sin bror. Men i en episod som liknar den kinesiska mytens Mulan, så följde Maria med istället som Fransicos lillebror, och fick alltså klä sig och låtsas vara man för att få åka med.

Maria skulle dock avslöjas senare för att vara kvinna på Hispaniola ön i Karibien. Något som ingen (inte ens Guvernören) skulle bry sig om, vilket ledde till att hon aldrig fick några rättsliga påföljder. Förmodligen då Francisco kunde se efter och ha hand om sin lillasyster.

De flesta spanska kvinnor som först skulle nå de spanska kolonierna i Karibien kunde främst delas i tre olika kategorier. 1. Familjemedlemmar till etablerade kolonisatörer. 2. Nunnor. 3. Horor.

Men medans Francisco skulle nöja sig som kolonisatör så var Maria tydligen mer intresserad av annat. Hon skulle följa med en expedition som skulle segla till fastlandet där de skulle försöka etablera en ny koloni. Projektet skulle dock misslyckas och snabbt överges.

Under resan tillbaka skulle en storm krossa expeditionens alla skepp där de flesta ska ha överlevt men blivit strandsatta på en då okänd ö som spanjorerna inte hade erövrat ännu. Där skulle de träffa vänliga indianer som skulle hjälpa dem med mat och förnödenheter; och även hjälpa dem ta sig nedför kusten för att vänta in ett eventuellt spansk skepp som skulle kunna se dem.

Men expeditionen skulle dock senare attackeras (oklart om det var samma indianer) där de flesta skulle dödas och många tillfångatas. Däribland Maria de Estrada.

Som tur var dock en spansk militär expedition på väg till ön och lyckades befria de spanska tillfångatagna. Maria skulle få återvända hem till sin bror och så småningom gifta sig med en conquistador, Pedro Sanchez Farfarn.

Pedro Sanchez Farfan skulle senare rekryteras av Hernan Cortez för sin egna expedition till fastlandet och även den här gången skulle Maria de Estrada vara med i ännu en riskfyllda resan. Hon skulle nämligen bli en av tretton spanska kvinnor som skulle följa med i Cortez resa mot fastlandet och Aztekariket. Av dessa tretton skulle fem av dem dö under "La Notche Triste" när aztekaindianerna revolterade mot sina spanska gäster och tvingade dem att fly huvudstaden Tenochtitlan.

Maria beskrivs dock som krigare senare under slaget vid Otumba där hon ska ha hållit ett brandtal och manat de spanska männen att inte backa eller fega ur striden då det lätt skulle kunna få de allierade indianerna att också tveka i striden.

Och även efter att Aztekarikets huvudstad, Tenochtitlan, till slut fallit, så skulle Maria fortsätta att agera som conquistadora och leda spanjorerna ytterligare ett slag i Puebla-regionen mot mexikanska urinvånare.

Efter Cortez erövrat hela Mexiko skulle han hylla Pedro Sanchez Farfan och Maria för sina insatser och dela ut land åt dem.
Citera
2022-08-07, 02:08
  #67
Medlem
OliverCromwells avatar
Álvar Núñez Cabeza de Vaca (1500-talet)

Han tillhörde den spanska expeditionen som skulle utforska Florida under Panfilo de Narvaez.

Den ena delen av expeditionen skulle gå in i land medan skepp med förnödenheter skulle spegla dem längst kusten på väg norrut.

Men efter en tid tappade landexpeditionen kontakten med skeppen. Trotts att de följde den mexikanska golfkusten så kunde de inte finna varann, samtidigt som deras förnödenheter började ta slut.

Det var då som de tog beslutet att bygga egna båtar för att kunna ta sig tillbaka till spansk kontrollerad (civiliserad) territorium.

De seglade längst golfens kust för att försöka ta sig hela vägen till Mexiko. Men på vägen så stormade det och en del båtar kraschade och många dog.

Till sist såg de överlevande sig tvungna att överge båtarna och prova på ifall de hade bättre tur iland. De hade hamnat i Texas. Till skillnad från i Florida skulle de här möta betydligt mer fientliga indianer som mördade många av dem. Resten tog de som slavar.

Cabeza de Vaca skulle dock fly och ta sig igenom västra Texas torra ökenmarker.

Med sin kunskap i medicin kunde han agera som en helare och magiker av religiös rang bland infödingarna han mötte.

Så småningom skulle han träffa två till spanjorer och en marockansk slav som också hade gått vilsna i Texas. Tillsamans beslöt de sig för att ta sig söderut. Tills de till slut möttespanska jägare i norra Mexiko och kunde återkomma till spanska civilisationen.

Cabeza de Vaca skulle senare vara med om ytterligare en upptäcktsresa, fast den gången i Sydamerika, närmare bestämt Paraguay.
Citera
2022-08-07, 15:44
  #68
Medlem
Akvavitaes avatar
Ungern Bon Sternberg. En tyskblodig aristokrat från Estland med fascinationer i tibetansk mysticism som skulle kriga för det Ryska kejsardömmet in i det sista.

Ungern krigade med vita armén under revolutionen som general löjtnant i sitt egna kavalleri. Ungern var känd som en hänsynslös och modig krigare som inte fruktade nederlag. Han red alltid först när hans kavalleri stormade. Ungern avskydde också bönder och ansåg dem som lägre människor som bara var fega och usla. Ungern ville inte heller erkänna Alexander Koltjak som ledare för Vita armen eftersom Koltjak inte var monarkist.

År 1920 När Admiral Koltjak skulle återgruppera vita armén i Sibirien så bestämde sig Ungern för att göra som han ville med sitt kavalleri och stack till Mongoliet för att jaga ut kinesiska krigsherrar, judar och kommunister å bilda sin egna lilla militärjunta baserat på sin fascination för nomadiska krigare och tibetansk mysticism. Där regera han i ett år tills han blev tillfångatagen och avrättad av kommunister.
Citera
2022-08-07, 15:57
  #69
Medlem
Det borde göras en dokumentär om Juan Pujol García. Strax efter starten på 2VK anmälde han sig som frivillig agent åt engelsmännen, men de ville inte ha honom. Men då anmälde han sig som agent åt tyskarna, som snabbt tog emot honom och han började skicka en hel del information till dem. Det var bara det att informationen var sådant han läst i turisthandböcker/turistbroschyrer, sett på nyhetsrullarna på bio och så vidare. Det hade alltså inget värde alls, egentligen. Men tyskarna var glada åt honom, och snart insåg engelsmännen att det var just JPG som matade värdelös info till tyskarna: engelsmännen hade vid det laget börjat knäcka tyskarnas telegramtrafik, och visste att de hade en agent i England som skickade värdelös information till tyskarna.

Då fick han flytta till England och började arbeta med MI6, och skickade än mer värdelös information. Med tiden började han dock skicka små snuttar faktisk information, för att inte avslöja att han egentligen arbetade åt engelsmännen. Före D-dagen hade han fått en radiosändare och kodbok av tyskarna, så engelsmännen kunde knäcka andra tyska agenters krypton.

Inför D-dagen började han skicka rapporter som var till stor del felaktiga, men innehöll tillräckligt mycket rätt information så att tyskarna trodde på dem. Och när invasionen väl var igång så skällde han ut de tyska radiooperatörerna som skulle ha lyssnat på honom vid tretiden på natten: de hade inte varit uppe och lyssnat på hans frekvens, så de hade missat hans upplysning om att D-dagen hade börjat. När tyska militären väl fick den informationen av honom så hade de allierade redan fått ett någorlunda fotfäste i Normandie, och tyskarna kunde inte göra något åt saken.
Citera
2022-11-06, 02:26
  #70
Medlem
OliverCromwells avatar
Galvarino. En sydamerikansk indian som ledde en armé av infödingar mot spanjorerna under 1500-talet. Han hade tidigare straffats genom att ha fått båda sina händer avhuggna. När han skickades tillbaka för att säga till de sina att ge upp, så sa han till dem att aldrig ge upp. Han ville kriga vidare mot spanjorerna. Så han fick hjälp med att binda fast knivblad på sina armar så det såg ut som han hade knivblad istället för händer.

Vid slaget lyckades han hugga ner en del spanjorer inklusive en av högre rang, innan de spanska kanonerna kunde hejda indianernas anfall. Överlevarna togs till fånga, inklusive han, som sedan matades till hundarna.
Citera
2022-11-12, 07:58
  #71
Medlem
Okänd vet jag inte. Men John Ericsson uppfinnaren ni vet. Han som uppfann propellern, byggde ångmaskiner och pansarbåtar som vann Amerikanska inbördeskriget till sjöss.

John hade en bror, Nils Ericsson. Göteborgare byter spårvagn på Nils Ericssons platsen. Annars är Nils en ganska okänd person. Och helt oförtjänt. Han arbetade åt Baltzar von Platen. Och kanske var det där han lärde sig hur det gick till. . Han fick så smäningom uppdraget att bygga Sveriges stambanor.

Stambanorna förändrade landet för alltid. Nästa alla människor bor idag i närheten av en stambana och färdas på järnvägarna och alla känner igen de karaktäristiska centralstationerna. För det skulle vara centralstationer det var väldigt viktigt.

Idag är det bara Stockholmarna som ännu omhuldar sina smalspår och ändhållplatser.
Citera
2022-11-13, 07:56
  #72
Avstängd
Zukunfters avatar
Tennisspelaren Jim Courier som blev världsetta redan vid 21 års ålder. När han slog genom var han som en stormvind bland de övriga toppspelarna. Vann Franska Öppna -91, Australiska -92, Franska återigen -92 och Australiska återigen -93. 4 stora titlar alltså före 23-årsdagen. Dessutom kan han tala flytande franska.

Fast det klart. "Mindre känd" kan ju diskuteras. Han var helt klart uppmärksammad då på 90-talet.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback