# Rapport, 7 april 2021
Ny månad även denna månad till ingens förvåning. Amerikanska UNRATE återigen ned varpå vi kunde se positiva tendenser.
Tidigare period har starkt präglats av att många index slagit på turbon uppåt, dvs alla index har gått kraftigt upp. Tekniksektorn som förra perioden gick knackigt börjar återigen vara på banan och många tror att även t ex Nasdaq kommer att följa med upp till nya ATH-nivåer (All Time High). Hur det blir där får vi se.
Olika index fortsätter också att vara ganska "riviga" och ha hög volatilitet, dvs gå mycket upp och ned. Sett månatligen är det dock betydligt mer upp än ned som gäller just nu. Skäl till oro? Absolut, om man inte använder en fondstrategi.
Rapporten är också något sen tyvärr, mycket med påskfirande och annat.
-
⭐ Nya backtester för MOM+AGG:
Backtester (MOM+AGG, dec 2020 #1):
(FB) Tråden om strategier för fonder
Backtester (MOM+AGG, dec 2020 #2):
(FB) Tråden om strategier för fonder
Backtester (MOM+AGG, dec 2020 #3):
(FB) Tråden om strategier för fonder
-
# Det egna innehavet (MOM+AGG3)
Varje månad när UNRATE kommer justerar jag mitt egna innehav.
Det egna innehavet består av en MOM+AGG3 med en ‘lookback’ om 3 månader samt UNRATE som överordnat filter för att aktivera/deaktivera ett glidande medelvärde om 3 månader för alla tillgångar.
Egna innehavet (MOM+AGG3 @ 3m + UNRATE + MA3): +3.96% (+0.58%)
OMXSPI: +6.91% (+1.57%)
Avanza Zero: +7.59% (+2.27%)
DJ World Index: +3.47% (-1.78%)
Hang Seng: -0.55% (-0.65%)
Baseras på perioden 5 mars 2021 - 2 april 2021, det inom parentes avser föregående periods utveckling. Detta baseras inte på den senaste månaden utan den senaste perioden vilket kan vara kortare än 1 månad.
Index har verkligen varit extremt den senaste månaden, Stockholmsbörsen snittar runt 8% per år men är upp runt +7% på blott en enda månad. Här kommer vinnarna bli alla som i stort sitter fullinvesterade i EU-index samt de amerikanska indexen som också har gått starkt under perioden.
Uppsättning föregående period:
DNB Finans (+4.37%)
Swedbank Småbolag Norden (+7.57%)
PLUS Småbolag Sverige (+7.26%)
Det inom parentes avser utvecklingen på 1 månad
Uppsättning kommande period:
DNB Finans (+19.59%)
Handelsbanken Gl Småbolag (+15.59%)
Swedbank Small Cap EM (+11.51%)
Det inom parentes avser utvecklingen de senaste 3 månaderna
Hela två byten sker, något suboptimalt. Handelsbanken som portföljen tidigare satt med kommer in igen. Dvs en småbolagsfond byts ut mot en annan.
Den enda riktiga nyheten är att Swedbank Small Cap EM kommer in för första gången i portföljen.
Ändring: Handelsbanken Hållbar Energi finns nu med i mitt grundurval. Detta då testerna tidigare visade att det var gynnsamt samt att fonden fallit ur topp 3, en regel jag har för att lägga till nya fonder, varpå denna blir aktuell att ta in. Ett alternativ till denna regel vore att bokstavligen singla slant och låta slumpen avgöra.
Tabell
https://i.imgur.com/EcZrxgu.png
Rader med ljusblå bakgrund är de som låg bäst till föregående period
-
# TAA - Taktisk Tillgångsallokering
Förra månaden såg det ut så här:
https://i.imgur.com/JX6DyYM.png
Givet samma urval:
https://i.imgur.com/8RZ61Lw.png
Inga byten aktuella, fortfarande 40% i kortare räntor då guldet fortfarande är kvar i negativ trend. Har avkastat ca +4.48% sett till 1 månad, stabilt och tråkigt som TAA-portföljen ska vara.
-
# Andra portföljer
Golden Butterfly / Allvädersportfölj ‘på steroider’
Slutar månaden på +3.36%, ingen del av portföljen agerar blysänke under perioden.
Skärmdump, Golden Butterfly:
https://i.imgur.com/eao5ArB.png
-
Golden Butterfly x2 / GB-portföljen för nördar
Består av dubbelt antal fonder för ett nå en än högre diversifiering och spridning.
Slutar månaden snarlikt som den vanliga GB-portföljen, +3.88%. Reala räntor drar ned något medan amerikanskt index, fastigheter och småbolag drar upp.
Skärmklipp, Golden Butterfly X2:
https://i.imgur.com/QntMsRl.png
-
60/40
Består av fonder LF USA, Swedbank Asien, PLUS Småbolag, AMF Räntefond Lång och Spiltan Räntefond Sverige.
Skärmdump, 60/40 Balanserad:
https://i.imgur.com/ow5iSIR.png
Skärmdump, 60/40 Aggressiv:
https://i.imgur.com/e72Q414.png
Den balanserade har avkastat +3.81% medan den något mer aggressiva landar på +4.58%. Starkast för båda dessa är amerikanskt index som avkastat hela +9.47% den senaste månaden. Båda dessa något försiktigare portföljer har varit oerhört stabila under hela Corona-perioden. Det är också därför båda dessa tråkiga varianter är väldigt enkla att rekommendera.
-
Idiotportföljen
Består av olika strategier och tillgångar som ganska ofta byts ut, ofast med hög till extrem risk av olika slag. En typ av “roligare portfölj” man kan ha vid sidan av. Notera att detta är en experimentportfölj med blodigt hög risk.
Slutar månaden på +22.46% och på en ny ATH-nivå. Lägst under månaden var +/-0 och högst +22.46%.
Bäst under perioden har de gamla längre positionerna som OMX varit samt en något nyare i amerikanska Nasdaq som under månaden gick kraftigt ned varpå det uppstod köpläge. Positionen i Olja har backat något.
Om man undrar hur det kan se ut dag till dag går det att läsa i den här tråden där jag oftast lägger ut dagens avslut och ibland summerar innehaven:
https://www.flashback.org/t3251278p135
-
För föregående rapport, 8 mars 2021, se inlägg:
https://www.flashback.org/sp74970009
Andra inlägg i tråden som kan vara intressant,
Trådstart, olika typer av investerare mm:
https://www.flashback.org/t2833938
60/40-portföljen:
https://www.flashback.org/sp60553565
Allvädersportföljen/Golden Butterfly:
https://www.flashback.org/sp60553753
TAA: Trendföljning med glidande medelvärde:
https://www.flashback.org/sp60556977
MOM+AGG: Trendföljning med Momentum #1:
https://www.flashback.org/sp60581381
MOM+AGG 2: Trendföljning med Momentum #2:
https://www.flashback.org/sp60584246
MOM+AGG 3: Trendföljning med Momentum #3:
https://www.flashback.org/p70058251
-
Hybridstrategier:
https://www.flashback.org/sp66130525
Backtester (60/40 + Allvädersportföljer):
https://www.flashback.org/sp64763038
Backtester: Crypto MOM+AGG:
https://www.flashback.org/sp68265611
Backtester (MOM+AGG, dec 2020 #1):
https://www.flashback.org/sp73865167
Backtester (MOM+AGG, dec 2020 #2):
https://www.flashback.org/sp73865268
Backtester (MOM+AGG, dec 2020 #3):
https://www.flashback.org/sp73865448