# Rapport, 9 september 2019
Ytterligare en period når slutet. Rapporten något sen då det inte finns något att göra den här månaden. Det fanns därav ganska lite incitament att stressa på skrivandet av den här rapporten.
Arbetslöshetssiffrorna, UNRATE, står kvar på 3.7 och dess medelvärde om 12 månader står kvar på 3.8. Inte särskilt händelserikt.
-
# Det egna innehavet (MOM+AGG3)
Varje månad när UERATE kommer justerar jag mitt egna innehav.
Det egna innehavet består av en MOM+AGG3 med en ‘lookback’ om 3 månader samt med UNRATE som överordnat filter för att aktivera/deaktivera ett glidande medelvärde om 3 månader för alla tillgångar.
Egna innehavet (MOM+AGG3 @ 3m + UNRATE + MA3): +5.19% (+0.58%)
OMXSPI: +3.43% (-4.27%)
Avanza Zero: +3.20% (-5.04%)
DJ World Index: +3.69% (-2.90% )
Hang Seng: +2.06% (-6.45%)
Baseras på perioden 5 augusti 2019 - 6 september 2019, det inom parentes avser föregående periods utveckling. Detta baseras inte på den senaste månaden utan den senaste perioden vilket kan vara kortare än 1 månad.
Uppsättning föregående period:
LF Fastighetsfond (+6.91%)
Swedbank Rysslandsfond (+2.72%)
Swedbank Fastighet (+6.58%)
Det inom parentes avser utvecklingen de senaste 30 dagarna, notera att portföljen inte handlas var 30:e dag varpå portföljens avkastning inte reflekterar dessa 30 dagar
Uppsättning kommande period:
LF Fastighetsfond (+13.33%)
Swedbank Rysslandsfond (+10.01%)
Swedbank Fastighet (+10.18%)
Det inom parentes avser utvecklingen de senaste 3 månaderna
Tabell
https://i.imgur.com/mLJAgj4.png
Rader med ljusblå bakgrund är de som låg bäst till föregående period
Inga byten aktuella.
Portföljen den här månaden har varit ganska tråkig, dvs klarat sig väldigt bra. Särskilt noterbart är dock att portföljen slagit olika index två månader i rad, något som är ganska ovanligt. Allokeringen i fastigheter har gjort sitt då det utgjort basen för en något mer stabilare portfölj, något som har gjort att de agerat viss broms mot nedgångar samtidigt som man kunnat ta del av uppgångarna (i just dessa fall, det är knappast alltid så).
Den dubbla exponeringen i fastigheter är annars i sig intressant. Fastigheter används historiskt som något av en hedge mot just skakiga marknader och den senaste perioden om tre månader har också varit något skakig, något som har gjort att allokeringen i fastigheter varit väldigt gynnsamt. Dvs precis som en sådan allokering under sådana omständigheter varit historiskt.
*** OBS ***
Grundurvalet är sedan juni 2019 utbytt, se inlägg:
https://www.flashback.org/sp67808208
-
# TAA - Taktisk Tillgångsallokering
Trotjänaren och den stabila TAA-portföljen utför inga byten den här månaden och har avkastat ca +1.91% den senaste månaden. Likt MOM+AGG-varianten högre upp har den här portföljen varit betydligt mer stabil än index de senaste månaderna och hela tiden avkastat positivt.
Förra månaden såg det ut så här:
https://i.imgur.com/Ic7Jhxu.png
Givet samma urval:
https://i.imgur.com/FcejqbR.png
Inga byten är aktuella.
-
# Andra portföljer
Golden Butterfly / Allvädersportfölj ‘på steroider’
Består av fonderna LF Fastighetsfond A, PLUS Mikrobolag Sverige, AMF Räntefond Lång, Spiltan Räntefond Sverige och Pacific Precious A.
Har avkastat ca +1.15% den senaste månaden.
Skärmdump, Golden Butterfly:
https://i.imgur.com/DGpzZgX.png
Golden Butterfly x2 / GB-portföljen för nördar
Består av dubbelt antal fonder för ett nå en än högre diversifiering och spridning. Det är ungefär som Bolmessons “Rika tillsammans-portföljen” men med kortare namn och med en GB (Golden Butterfly) som grund istället för endast en sk. “Allvädersportfölj”.
Har avkastat +2.75% sett till 1 månad. Värt är att återigen påpeka att man skulle kunna använda denna typ av urval som grund för en MOM+AGG eller en TAA (eller rentav en kombination av båda). Se inlägget om
Hybridstrategier.
Skärmdump, Golden Butterfly x2:
https://i.imgur.com/dsUQLS9.png
60/40
Består av fonder LF USA, Swedbank Asien, PLUS Småbolag, AMF Räntefond Lång och Spiltan Räntefond Sverige.
Skärmdump, 60/40 Balanserad:
https://i.imgur.com/BR7PomT.png
Skärmdump, 60/40 Aggressiv:
https://i.imgur.com/SqjgBAc.png
Den balanserade 60/40 har avkastat +2.35% och den aggressiva varianten +1.51%.
---
För föregående rapport, 5 augusti 2019, se inlägg:
https://www.flashback.org/sp68301050
Andra inlägg i tråden,
Ny! Backtester: Crypto MOM+AGG:
https://www.flashback.org/sp68265611
Backtester (MOM+AGG):
https://www.flashback.org/sp63652224
Hybridstrategier:
https://www.flashback.org/sp66130525
Backtester (60/40 + Allvädersportföljer):
https://www.flashback.org/sp64763038
Trådstart, olika typer av investerare mm:
https://www.flashback.org/t2833938
60/40-portföljen:
https://www.flashback.org/sp60553565
Allvädersportföljen:
https://www.flashback.org/sp60553753
Trendföljning med glidande medelvärde:
https://www.flashback.org/sp60556977
Trendföljning med Momentum #1:
https://www.flashback.org/sp60581381
Trendföljning med Momentum #2:
https://www.flashback.org/sp60584246