Citat:
Ursprungligen postat av
nittonhundrafyra
...och det betyder heller inte att någon mer än han fått 70 000. Så ditt första inlägg om att det var 70k som gällde stämmer alltså inte bara för att en av dem fick det baserat på hans tillstånd och framtida arbetsoförmåga.
Det här är super-OT det ni pratar om men man måste ju korrigera det ni säger lite: de får först och främst pengar från försäkring, sedan tillkommer den ersättning som ni pratar om som handlar om inkomstbortfall - för vissa kommer detta fungera, för andra inte eftersom det finns barn som ännu inte ens kommit in i arbetslivet som kanske aldrig kommer att kunna arbeta och då blir 10 miljoner i inkomstbortfall väldigt lite. Alla som har fått narkolepsi är inte heller heltidssjukskrivna.
Dock kan man ju då ställa sig frågan om det är rimligt att ett våldtäktsoffer får 100k i ersättning för och 15000 för sveda och värk. Visst är det en traumatisk upplevelse men det kommer inte i närheten av det inkomstbortfall. Sveda och värk har ju allihop. Att bestämma en summa för ett lidande är otroligt svårt.