Jag hade ju personligen valt Hondan. Eller Toyota... finns billiga Corolla för ungefär samma pengar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Gissa vem
Sliten drivknut förmodligen. Inte världens värsta problem på en bil men ändå.
Av egen erfarenhet av Renaulter bör de undvikas...

Dock är väl 4000 ett rimligt pris för en bil om den trots allt är skattad och besiktad i nästan ett år till och sjyssta sommar och vinterdäck ingår. Jag antar att din polare anser att du betalar skatten på Hondan om du köper den.
Svår frågeställning när man inte har alla detaljer. Skick på bilarna, när kamremmen byttes senast, om de är besiktade och skattade i "perioden" eller om det bara är några månader kvar tills de ska besiktas igen osv osv spelar stor roll.
Jag kan dock i princip hålla med IceEyes här ovan. Ingen dera av dessa om man får välja fritt...

En drivknut på Biltema kostar väl vanligtvis runt en femhundring och jag kan tänka mig att en svartverkstad gör jobbet för ungefär samma pengar. Dvs byte av drivknut med en totalsumma av en tusenlapp.