Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2005-12-30, 05:06
  #1
Medlem
framtands avatar
Tuggade för några dagar sedan i mig F1s frukost för 50kr. Den bestod av Vitt+knäckebröd, smör och ost, sylt och marmelad, kaffe och jos. Jävligt basic alltså och inte alls värd pengen den kostade, främst då jag vill ha ett grovt mjukt bröd.
Ska till jobbet nu och servera en fräschare frukost för 45kr som innehåller den 3-dubbla mängden ingridienser. Mitt problem är att det alltid känns som om det fattas något när den är utställd.

Vad förväntar ni er en frukost ska innehålla? Gärna olika prisnivåer, vad skiljer en 30-kronors fruktost från en 75?(förutom 45 kronor HAHA) Vad gör en frukost "lyckad", det som (jag tycker) den stora massan har missat i produkt- eller uppläggnigsväg? Och vad tycker ni om F1s frukost? Tips och Trix tack!
Citera
2005-12-30, 05:33
  #2
Medlem
Haecceitys avatar
En dyrare frukost ska åtminstone erbjuda 10 sorters bröd och varma rätter(prinskorv, bacon, köttbullar, pannkakor, äggröra eller liknande)
Vidare ett stort utbud färsk frukt, möjlighet att mixa egen musli, egenpressade juicer är också bra.

Våran hotellfrukost kostar 85:- och vi har väldigt mycket återkommande gäster utifrån. Så det är väl ett gott betyg.
Citera
2005-12-30, 06:34
  #3
Medlem
- ett bra brödurval, dvs även riktigt grovt bröd typ pumpernickel
- kokta ägg
- blanda sin egen müsli
- snyggt skurna färska frukter o grönsaker
- kaffe som inte stått på en platta och surnat ett par timmar i förväg
+ ev croissant eller wienerbröd, behöver inte vara stora men goda

däremot anser jag att man kan skippa korv, bacon, äggröra, sunkar bara ner frukostmatsalen med sin skämmiga lukt
Citera
2005-12-30, 08:24
  #4
Medlem
M.C.Ps avatar
Det lyxigaste i frukostväg jag varit med på var på Per´s hotell i Gol (Norge). Förutom allt annat man kan tänka sig till frukost stod det två trevliga damer ute i matsalen och stekte våfflor åt en när man kom fram. Färska våfflor till frukost:MUMS
Citera
2005-12-30, 08:35
  #5
Medlem
Truxas avatar
Jag har också ätit en hotellfrukost i Norge som gick utanpå det mesta.

Vet igentligen inte vad som skiljde den ifrån en gigantisk lunchbuffé, men det måste väl ha varit filmjölken och dom kokta äggen...

Jag kunde lätt ha betalat 150:- för den frukosten!
Citera
2005-12-30, 08:37
  #6
Medlem
bananes avatar
Pers Hotell i Norge håller jag med om hade en underbar frukostbuffé.
I Sverige är nog den på Clarion Hotell i Stockholm ( söder ) den bästa jag testat.

Färsk frukt och en bra fruktsallad till yoghurten är A och O tycker jag.
Citera
2005-12-30, 08:55
  #7
Medlem
Vanillababes avatar
Piteå Havsbad har riktigt nice frukostbuffé.
Även Hotell Björken (patienthotellet) i Umeå har väldigt bra frukost. Många olika brödsorter, frukt, marmelader, fil, yoghurt, gröt (olika sorter), frukt med mera.
Citera
2005-12-30, 11:30
  #8
Medlem
Ivanovichs avatar
Mitt bästa frukostminne är ifrån HotellTylösand-En kock stod i matsalen och gjorde omeletter enligt dina önskemål.

Våffla till frukost är väl vanligt på hotell i Norge?
Citera
2005-12-30, 14:07
  #9
Medlem
Jag har främst ätit hotellfrukost i Frankrike och Italien, men de har sugit duktigt. Beror främst på att jag inte gillar yoghurten och att det endast fanns ljust bröd och croissant med eller utan choklad. Och var i allmänhet fattiga, kan i.o.f. bero på hotellen vanligen Ibis.

Så nu till frågan, jag åt en schyst buffé på Scandic central i Helsingfors, det jag gillade var:

Kaffe
Jos, vanligen för blaskig för min smak
Mörkt nybakat bröd
Frukt yoghurt
Blanda sin egen müsli, med nötter och torkad frukt
Kokt ägg
Ost och skinka som pålägg
Fruktsallad
Citera
2005-12-30, 20:46
  #10
Avstängd
edbergs avatar
Basta frukosten jag haft var pa hotell i Kairo / Egypten...

- Massa olika brodsorter...
- Olika fruktjuices...
- Hardkokta / loskokta agg...
- Kock som tillagade vad man ville nar det kom till aggratter, pannkakor osv...
- Kaffe / te...
- Kallskuret...
- Diverse korvar...
- Kottbullar...
- Alla palagg man kan tanka sig...
- Yogurt i flera smaker...
- Tiotal olika ostsorter...
- Flingor...
- Fruktkorgar...

Kan inte komma ihag namnet pa hotellet dock, kan ha varit Sheraton men ar inte saker...
Citera
2005-12-30, 22:01
  #11
Medlem
Haecceitys avatar
Hoss oss steker man sina våfflor själv, om man inte beställt roomservice. Lite måtta får det vara. En annan sak jag tycker är trevlig är vår egen röra, det har jag sett att en del hotell har. Vi har romröra, otroligt smarrig på PUMPERNICKEL som vi faktiskt har.
Citera
2005-12-30, 22:53
  #12
Medlem
Det måste finnas inlagd sill, annars är det inte på riktigt.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback