Citat:
Ursprungligen postat av
Mariam123
Hej!
Skriver för tillfället en C-uppsats om ordet terrorism (engelska) och hur/om användningen av ordet har ändrats sen innan 9/11 till idag. Försöker hitta artiklar där personerna i fråga har utfärdat samma brott men inte blivit kallade detsamma i tidning och nyheter, en har blivit kallad terrorist och en annan ensam eller psykiskt sjuk. gåärna gamla men även nya artiklar. Skulle helst vilja ha Amerikanska eller engelska fall och artiklar och gärna hjälp om någon har en ide vad jag kan skriva om för att nå mitt mål.
tackar
Terrorist idag betyder de som ifrågasätter staten/regimen, det vill säga nationella. Det senaste terrordådet här i sverige är ett tydligt exempel på det.
"The war on terror" är en osynlig fiende och ett osynligt hot som de behöver för att pressa sin övervakning och lagar över folket, var försiktig om du vill ha ett högt betyg dock för då ska du helst vara så PK som möjligt.