Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2017-04-15, 02:00
  #13
Medlem
NickLidstroms avatar
Målarfog och problemet är löst på 5 minuter. Ingen kommer tänka på det förutom möjligen du själv. Inte så att någon skulle tänka på hur det ser ut nu heller. Lägenheter ser inte ut som på byggprogram och lägenhetsannonser kameran förlåter ganska mycket.
Citera
2017-04-15, 11:12
  #14
Medlem
Bongomans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hurricane2013
Tyvärr är det inte så. Fodret var typ nytt, bara 2 år gammalt, och utan märken innan tapetseraren gav sig på väggen. Jag har en liten färgflaska som är bättringsfärg. Men om den fyller särskilt väl vet jag inte. Färgflaskan saknar märke. Borde dock gå att få ett något bättre resultat om man kör en vända till. Ska prova med det.

Typ nytt betyder att någon tapetserat en gång redan på dem. Märkena ser du inte eftersom de är i tapetkanten. När man river bort den gamla tapeten kommer märkena fram. Någon av målarna ha gjort "fel", troligen den första eftersom det ser ut att vara tapetserat ut väldigt långt på fodret. Den nya skulle sett detta och sett till att göra samma "fel".
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback