Citat:
Ursprungligen postat av
Bajsolle1
PIZZA GATE !
Biggan`s Pizzeria i Arkelstorp norr om Kristianstad tar för dyraste standardpizzan Calzone 55 :- med sallad precis samma standard som förorten i Stockholm tar +95:- för är Folk dumma i huvet ?!
Det var inte många år sedan en enkel Pizza kostade mellan 29-39 :- för avhämtning , Varför låter Vi oss luras ?!
En Pizza i kartong borde inte kosta mer än 55 :- idag Häng ut Pizza ockrarna här så kommer priserna rasa !
För det första, pizzerior har olika utgifter. Lokalhyra, livsmedelskostnader, personalkostnader etc kan variera mellan olika pizzerior, även om de finns i samma stad. Visst, mycket av det kan man påverka själv. Men de flesta kunder vill hellre ha någorlunda vettig kvalitet på pizzans råvaror. Inte billigaste möjliga bara för att få en så billig pizza som möjligt. Sedan är det lättare att locka till sig kunder om man har ett vettigt läge, men då brukar lokalhyran vara högre. Och så vidare. Det är sådant som påverkar priset också.
Vilket gör det svårt att jämföra i vanliga fall. Men jag har svårt att tro att en förortspizzeria har samma förutsättningar som en pizzeria ute på landet.