Citat:
Ursprungligen postat av
Pastellfisk
Ja. Ungefär lika centralt som Bäckebol ligger i Göteborg. Kronogården är sista utposten innan landsbygden så att benämna det som centralt är inget annat än skitsnack.
Centralt är kanalen till Nisserondellen (möjligen E45) samt Kungsporten till Nohabrondellen.
Nej, men ungefär lika centralt som Majorna. Rent avståndsmässigt så ligger kronogården hyfsat centralt. Betydligt närmre centrum än Halvorstorp, Skoftebyn (större delen iaf), Lextorp, Sylte, Björndalen, Skogshöjden, och Sandhem. Större delen av Stavre ligger längre ifrån, likaså Karlstorp. Det finns knappt någon stadsdel i Trollhättan som ligger närmre centrum än Kronogården.
Jag skulle knappast benämna Kronogården som "centrum", men det betyder inte att det inte kan bli "centralt" i en tidningsartikel när det faktiskt ligger hyfsat centralt.