Citat:
Ursprungligen postat av
rakarna
min erfarenhet utav topplån är att det brukar lika på ungefär dubbla av vad ditt bolån ligger på i ränta.
t.ex har du 1.8% i bålån ränta så brukar man ha 3.6% i topplånsränta.
har du mindre än det dubbla så är det bra har du mer har du dåligt. det är vad min erfaranhet sägrer dock prioriterar jag å betala mina topplån snaras så jag har bara haft topplån korta perioder och då inte brytt mig om att förhandla om räntan.
mitt tipps är att försök å bli av med den så snabbt som möjligt så slipper du såna här frågeställningar i framtiden.
Då har jag nog ganska ok ränta i alla fall...
Citat:
Ursprungligen postat av
Stygotius
Om du har ett gammalt lån utan amorteringskrav står det väl dig och banken fritt att omvärdera kåken så ofta ni önskar..? 5-årsregeln gäller väl bara de som har ett nytt lån där amorteringskravet är lagstiftat? I så fall borde du ju göra en värdering av huset och få ihop topplånet till ett vanligt bottenlån. Eller räknas detta som ett nytt lån då..? Kan du tänka dig att amortera? Säg att du får ett nytt lån med amorteringskrav - har du 1,3 i lån och värde på 2 hamnar du ju på under 54 %. Då behöver du bara amortera en procent (1 083 kr/mån) och kan slippa topplånet.
Vad har du för ränta på bottenlånet?
Pratade med banken om de nyligen om och ville få in topplånet i de andra men då skulle de bli amorteringskrav. Så fort jag gör om lånen så träder de i kraft.
Har tänkt värdera men tyckte att den tillfälliga värderingen var ganska ok och jag är inte säker på att ja kan få högre av mäklare, förmodligen ungefär samma, sämre vore så klart trist. Är ju bristen på hus som gör att säljpriserna ofta går upp men de behöver ju inte vara samma som värdet.
Jag har 1,81% på dom 2 i Swedbank och 1,74% på de andra. Försökte få ner dom men de var tvärstopp. Dock kunde dom ev se över topplånet och därför funderade ja på vad ja kunde önska.
Har funderingar på att betala bort topplånet ganska snart men just nu hjälper jag sambon med lite gammalt skit först som är betydligt sämre och där av även väldigt liten amortering.
Är ganska nöjd med som det är nu totalt sett men går de att få ner räntan något så är de ju alltid positivt. Banken tjänar nog så att dom klarar sig ändå
Sen går man ju och håller koll på ränteläget i stort, om man så småningom ska binda några lån när räntorna börjar stiga, men då är frågan på hur lång tid för att det ska kännas ok.
Idag hade ja fått samma ränta som jag har om ja bundit på 3 år men de kändes inte aktuellt just nu.