Citat:
Ursprungligen postat av
Mossigagubben
Vill man veta vilka äldre bilar som har kvalité kollar man tillgången på delar på skrotsidorna, finns det mängder med billiga motorer för inga pengar till ett märke så innebär det att motorerna har så hög kvalite så dom överlevt karossen och ingen efterfrågar delarna för dom pajar sällan.
Delar till bilar med låg kvalité är svåra att få tag i och är dyra då många behövt dom då dom pajat så skapar brist och priserna blir dyra blir lite omvänd värld man betalar mer för skit än kvalité på skroten.
Därför är delarna till nyare franska bilar höga och man får en motor till en gammal Mercedes komplett för 2000kr på skroten.
Dyrast är elektronikprylar till moderna bilar gissa varför

Visst, men vem har tid, lust och ork att försöka sammanfatta vad alla Sveriges skrotar har på lager för alla märken och alla modeller?
Sen kan det faktiskt vara så att även för en pålitlig och kvalitetsmässigt överlägsen bil/modell så finns det nåt specifikt som krånglar - behöver inte vara nåt viktigt utan t ex elfönsterhissar eller tankgivare och då dräneras skrotarna på dessa delar och detta kan räcka för att ett rykte om att man ska passa sig för denna bil/modell.
Bilprovningens statistik säger en del. Vilken bil/modell har haft minst fel? Där har man
fakta och man ska då inte kolla bilar som är 5-6 år gamla utan de ska vara äldre än så. Sen måste man sålla bort skitfel som att folk inte ens brytt sig om att byta trasiga lampor eller slarvat bort varningstriangeln eller rullat dit med kassa däck men statistiken ger ändå en fingervisning om var det finns minst fel.
Minst fel = nöjdare bilägare.
Och jag kan avslöja att det är i princip bara japaner och sydkoreaner som finns på topp-10 listan.
Det finns ett skäl till att Toyota är världens största biltillverkare. Hade dom inte fokuserat på tillförlitlighet hade dom
inte varit det.