Citat:
Ursprungligen postat av
flaskborste
1 Frivillig organisation där medlemskapet förtjänas.
Nej, de flesta muslimer föds in i religionen, precis som kristna och judar.
Citat:
Ursprungligen postat av
flaskborste
2 Medlemskapet är exklusivt och kan fråntas de medlemmar som inte följer gruppnormerna.
Nej, det finns ingen påve som kan bannlysa eller utesluta muslimer.
Citat:
Ursprungligen postat av
flaskborste
3 Medlemmarna ser sig som en elit som är i besittning av särskild kunskap.
Alla som vill kan läsa koranen och haditherna. Det finns inga hemliga texter typ scientologibibeln som bara muslimer har tillgång till.
Citat:
Ursprungligen postat av
flaskborste
4 Sekten är vanligen i konflikt med sin omgivning.
Mycket av det islamistiska våld vi ser idag beror på att USA i flera decennier angripit och förstört det ena muslimska landet efter det andra.
Citat:
Ursprungligen postat av
flaskborste
5 Inom sig är sekten vanligen egalitär, det vill säga alla troende är ett prästerskap.
I religiösa frågor är det stor skillnad på lärda, imamer och vanliga troende inom islam.
Citat:
Ursprungligen postat av
flaskborste
6 Sekten är etisk och asketisk, alltså att man har vissa levnadsregler och offrar tid och pengar på sin grupp.
Troende muslimer ber varje dag, ger allmosor och vallfärdar en gång i livet till Mecka. De följer också vissa tabun som dock är lindrigare än dem som t.ex. troende judar följer. Den genomsnittlige muslimen ägnar förmodligen mer tid åt religiösa bestyr än en medlem av Svenska kyrkan, men mindre tid än en pingstvän eller ett Jehovas vittne.
Citat:
Ursprungligen postat av
flaskborste
7 Slutligen är sekten totalitär, det vill säga kräver totalt engagemang och försöker styra individens liv.
Islam är den minst totalitära av de stora religionerna, då man saknar ett organiserad hierarki av den typ som kristendomen haft under större delen av sin historia.