Citat:
Ursprungligen postat av
Mojokii
Du menar alltså att vi i inget sammanhang kan lämna utrymme för att några människor får bedöma sig som nåt annat? Hur styrs egentligen hela samhället? Delar vi bara upp oss efter kvinnor och män i precis alla sammanhang? T ex ser jag inget problem med att någon inte definierar sig som varken man eller kvinna bland ens arbetskollegor? (Annat än att det är ovant vad man ska kalla personen när man pratar om denne i tredjeperson, vilket egentligen inte är ett legitimt problem.) Måste arbetsplatsen definiera könet hos personen för att kunna anställa personen? Gör avsaknad på definierat kön så att en person inte kan hantera en kassa-apparat, lämna mediciner eller styra en dator?
Jag frågar hur det ska bli jämställt. Du svarar att det går ändå.
Att Pim sitter i kassa tror jag är fullt möjligt. Hur fanken man räknar ut om lönerna är jämställda eller om arbetsplatsen har jämställd könsfördelning känns mindre lätt att svara på.
Återigen: Kan du ge exempel på ett jämställt system, vilket exempel som helst, med 3 kön?
Vill du slippa komma på exempel själv kan vi ju ställa frågan hur mäter man att hushållsarbete fördelats rättvist mellan par om det ser olika ut mellan en man och en Pim än det gör mellan en man och en kvinna? Hur räknar man på det? Viktad standardfördelning? Oviktad standardfördelning? Något annat mått?
För mig blir det bara problem hur jag än gör.