Citat:
Magnus RanstorpVerifierat konto
@MagnusRanstorp
Så här långt har Umeå kommit med förebyggande av våldsbejakande extremism som Bah Kunkhe säger ligger på framkant.
https://twitter.com/MagnusRanstorp/s...59719800721409
Ranstorp länkar till moderata kommunalrådet Anders Ågren i Umeå, som för en vecka sedan lämnat in en interpellataion :
Citat:
Har idag lämnat in nedanstående interpellation. Den kommer – förhoppningsvis – upp till behandling vid nästa kommunfullmäktigesammanträde i slutet av mars.
Umeå kommun saknar en handlingsplan mot våldsbejakande extremism, men vi har dock gett i uppdrag att en sådan ska tas fram. Det är en oerhört viktig fråga – att motverka alla former av extrema våldsbejakande rörelser som hotar vårt demokratiska samhälle. Frågan är bara när handlingsplanen kommer att stå färdig.
http://www.andersagren.com/2017/03/0...nde-extremism/
Alice Bah Kuhnke lyfter fram Umeå som ett lyckat exempel - medan staden i verkligheten saknar en handlingsplan mot våldsbejakande extremism.