Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 9
  • 10
2017-03-25, 23:52
  #109
Medlem
Honey.B.Blues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av InnesI


Först anklagar du mig för att vara pseudo-akademiker (underförstått att du studerat ämnet mer än jag), sedan säger du att akademisk utbildning inte betyder något. Fantastiskt!



Tack! Denna går in i min signatur. En blivande klassiker!
Nej jag anklagar inte, jag diskuterar och skrev att en kandidatur i relgionsvetenskap är vad teokrater massproducerar, det var det enda jag påminde om, att du ser i hela usa ovanligt många gudsförståsigpåare och som till punkt o pricka tvärsäkert klappat o klart har sina kreationistiska agendor klart, i tron att därför är man färdig, med sin kandidatur i handen. Medan andra läst relgiion utan några papper, inga stämplar att visa upp ingenting mer än att de läst kanske andra ämnen men har via andra vägar kommit till upplysning om vad vissa behöver sitta o skaffa sig kandidatur om.

Har inte med ett enda ord sagt att någon är pseudoakademiker, däremot vet jag mkt väl hur det kan gå till att få sin kandidatur, dvs väldigt olika på olika grunder , vilket är normalt.. människor är olika. Jag håller inte med om att religionskunskap är vetenskap, det är skönlitteratur i min värld, stillsamt läsa och välja bibel koran mytologi.. det är kunskap om mytologierna men inte kunskap om praktisk religionsutövning som jag tycte du kunde hålla med om. Att läsa om kristendom i två år som teologer ju gör innan de får sina papper i handen som är ett måste, så kanske de inte har en susning om själva religionens ytterligare betydelse som kommer med erfarenhet, och var sa jag nu att du inte har erfarenhet ? enbart att ska du sitta och hävda tvärsäkert om att minsann relgiionskunskap är meningsfullt för alla, då talar du utifrån auktporitetstro och inte längre med den fattningsförmåga som krävs för att fatta varför religionskunskap inte längre (tack för det!!) är ett givet ämne, i bl.a skolor. En kandidatur i relgionskunskap ses inte automatiskt som wow.. och det nog eftersom det finns samhällen där religionskunskap ungefär ses som att ha läst fantomen i två år.. då är du litterärt kunnig i att ha betat av seriekultur eller bibel-litteraturen eller koranlitteraturen. Det är teokratiska eliten som vill ha fortsatt vidskepelse kvar på jorden och det går inte att göra så mkt åt.

För en ateist som mig, är det nästan helt meningslöst att flumma så, så många helt inte ens påbörjade ens vilja till insatser över hela världen, och så många "vetare" som vill plugga plugga och läsa och helst bli professorer. Nej jag är stor läsvän men att lulla runt i flum och stämpla det som kunskap, har sina svagheter.. tycker det är bra att vara medveten om, relgiioner är framförallt intoleranta, man vet redan allt och irriterar sig att inte andra kan hålla med : det jag kallar för narcissism. Tro sig veta så satans mycket att dirigera folk som det kommer sig utifrån att ha vad.. lärt känna gud??!! Men när så många är helt förstörda och t.o.m i förtryck söker och ska tvunget sitta med sina koraner, förstår jag att det blev lukrativt att ta tag i det för att idka bättre handelsförbindelser, det som "rationalister" också menade.

Men hen hade ändå enl mig fel och var snorkig korkad och hänsynslöst rasistisk i vanan att ges lov att fördöma utifrån sina fördomar om vad en marknad är och vad den behöver. När diu ska "applicera" din kunskap.. hur ska det gå till när du inte ens kan läsa allt det som fört rasism till evidens.

Att både judendom kristendom, och så islam med sin Allah som inte är gud ena dagen men är gud andra dagen, har rasistiska element som utnyttjats och jag skiter om du håller med eller inte, fulllständigt. Det är fört i bevis att man i denna tid haussar upp religion att tjäna som arbetstaktisk metodik, vilket jag ser som dåligt och ger meningen med religion dåliga argument, men ni kan vara lyckliga över att alla inte genomskådar det, också vi som inte ger bibeln trovärdighet att finansieras med lån.. tvingas in i tramset och försnillandet som din kandidatur orsakar.
Citera
2017-03-26, 05:42
  #110
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Honey.B.Blue
Det var den vite mannen som utpekade distinkt systematiska ordrar om hur ytskikten skulle tjäna som vägledande.

Är det inte ett rasistisk generaliserande?
Citera
2017-03-26, 05:44
  #111
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av InnesI
Så vi är tillbaka i sandlådan?

Eftersom du tar upp det kan jag meddela att jag har en filosofie kandidat i religionsvetenskap, skrivit masteruppsats och lär ut i religionsämnet. Jag leker således inte akademiker, jag är akademiker.

Ledsen, men det är bara ett tomt auktoritets-argument.
Citera
2017-03-26, 06:33
  #112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av InnesI
Rätt! Du måste kunna skilja dessa båda åt.

Då är det Rasism i Islam. Eftersom muslimerna är rasister.
Citera
2017-03-26, 06:42
  #113
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av InnesI
Rätt!

Precis så! Vill dock lägga till att alla muslimer naturligtvis inte är rasistiska men att sådana finns också. Det är ingen motsägelse. Tao The Ching nämner inget om ras alls, betyder det att Taoister inte kan vara rasister för det? Koranen nämner förenandet av folk genom religion.!

DU inser inte att det du skriver är helt upp åt väggarna.

" alla muslimer naturligtvis inte är rasistiska men att sådana finns "

Dem som nu finns, enligt dig, ser andra muslimer som en annan ras. " Koranen nämner förenandet av folk genom religionen "

PS.... jag är fullständigt medveten om att kärleken till sin nästa saknas i koranen. Därför är muslimerna som dem är.
Citera
2017-03-26, 10:32
  #114
Medlem
InnesIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
Ledsen, men det är bara ett tomt auktoritets-argument.

Det var aldrig menat som ett auktoritetsargument. Det var ett svar eftersom Honey.B.Blue försökte nedvärdera mina åsikter genom att anklaga mig för att inte vara akademiker (och således, antar jag, menade att jag inte hade auktoritet att uttala mig i frågan).

(FB) Rasism i islam?
Citera
2017-03-26, 15:21
  #115
Medlem
Honey.B.Blues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
Är det inte ett rasistisk generaliserande?
Exatamento, den vite mannen drog linjerna och fiixade kartornam med massor av sprit vin öl i lasten. Vilka örter den vite mannen upptäckt men också dem drog den vite mannen upp med rötterna och sa det här är mitt, dock kan den svarte mannen ha iakttagit honom för att påbörja imitationerna. De tålde inte varandra, de ville helst förgöra varandra. Men så kom djuren emellan
Citera
2017-03-27, 19:21
  #116
Medlem
Honey.B.Blues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av InnesI
Det var aldrig menat som ett auktoritetsargument. Det var ett svar eftersom Honey.B.Blue försökte nedvärdera mina åsikter genom att anklaga mig för att inte vara akademiker (och således, antar jag, menade att jag inte hade auktoritet att uttala mig i frågan).

(FB) Rasism i islam?
Att vara akademiskt korrekt gällande teologi, kräver att man inte blandar korpar ormar Thor och Ilse in i den kristna andliga läran. Har du uppfattat det som att jag "försökt" lära dig skillnaderna mellan asatro och kristendom, så isf grattis till kandidaturen. Det finns olika riktningar också inom protestantism och luthers lära, luthers lära skiljer sig i också andlighet , inte enbart till sin ritualism, jag är dåligt insatt i hedendomskristendom, men om nu akademin håller hednalära för synonymt med kristen lära, så får jag ju säga att det är främmande för mig att ens få men det är liberalteori eller kanske svensk befrielseteologi jag vet inte , det är tabu för oss oavsett, men aldrig tabu i mysticismen.. som protestanter självklart förkovrar sig i som är en rättighet (dsom också gått överstyr i olika delar av landet, tro det eller ej) - det finns således olika nivåer, eller djupskikt i hur långt protestantism kan gå, i olika länder. Har man gått djupt i det i försvar av t.ex Ukraina.. så är det till min kännedom att nazismen liksom klumpade ihop sig rätt ordentligt där, i konfrontation med människors uppfattning om vad kommunism är, vad socialism är och vad Putinism och statslära är, att försvara "sitt land med nazistisk propaganda medan utnämna sig till "kristen" , kan isf handla om att vara dålig kristen eller ovanligt militant kristen eftersom militära trosmannualer ju inte är som civila trosmannualer.
__________________
Senast redigerad av Honey.B.Blue 2017-03-27 kl. 19:25.
Citera
2017-03-30, 16:10
  #117
Medlem
Honey.B.Blues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mitthopp
DU inser inte att det du skriver är helt upp åt väggarna.

" alla muslimer naturligtvis inte är rasistiska men att sådana finns "

Dem som nu finns, enligt dig, ser andra muslimer som en annan ras. " Koranen nämner förenandet av folk genom religionen "

PS.... jag är fullständigt medveten om att kärleken till sin nästa saknas i koranen. Därför är muslimerna som dem är.
Nej, muslimerna är som de är eftersom de spottar på genetik och dyrkar polygami, dyrkade förlåt. I allahs namn är mannens stora stora gudskänning så diktatoriskt dominerande att de ännu i denna tid har ovanligt svårt att förstå den religion som muslimer (vilka skulle annars ha skapat polygamisk samhälls-struktur.. förresten vad betyder familjen för en polygamist som vill nå gud... nada) ; muslimen är intolerant, men det ska erkännas också. Det är där minnena sviker i kalifatdrömmerierna. Han vill ses som snäll, i persondyrkandet men kunna säga "jag dyrkar inte alls" , men det är muhammed som som ger fingret åt jesus.. för att införa "ökad tolerans" , (för *annorlunda lagar och sekterism separatiskm allienadion) något somliga Sverigefantaster sett att vara väldigt väldigt lukrativt, för muslimer försvarar dem som beskyddar dem. Så de s.k kulturella utväxlingarna är inte enbart bedrägerier och korruption, det är ju också ett neo-demokratibygge. Ananrs var reaktionsstubinen inte särskilt lång direkt efter norrländska sossens .sk feministiska uttalande, det räckte för Allahdyrkarna. Att det sedan finns dem som under sina patetiska dräkter o långkaftaner och en massa kaptensklänningar ändå känner att det inte ligger i klänningen eller i slöjan.. må så vara att de har något i huvudet, dock sadistiska varianter av demokrati. (samt inga fria val)
Citera
2017-04-23, 12:46
  #118
Medlem
Det finns ingen rasism i Islam . Stäng ämnet
Citera
  • 9
  • 10

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback