- Vi fick ett larm 09.12 om att en man ska ha kommit in på Arbetsförmedlingen och knivskurit två i personalen, säger Stefan Dangardt, polisens presstalesperson i Dalarna.
Polis var snabbt på platsen och hade viss kunskap om vem den misstänkta gärningsmannen kunde vara.
Efter ett kortare spaningsarbete kunde mannen gripas strax innan 9.30-tiden utanför polisstationen i Borlänge.
Klart som fan att kniven åker fram om det står någon idiot där och säger till dig att du måste göra si och så för att kunna kvittera ut bidrag, fattas bara. Och kl. 09.12 också, har AF ingen förståelse för att människor vill sova ut på morgonen.
Såg nu att polisen gripit någon som är född 1961, något äldre än jag kunnat tro.
Samtliga arbetsförmedlingar dessa dagar är helt överkörda av det nya klientelet, det var bara några år sedan som det inte krävdes ordningsvakt på denna myndighet.
Tragisk utveckling för den offentliga förvaltningen. När någon rycker undan välfärden för någon som blivit för paralyserad av att alltid bli omhändertagen så kan nog detta ske. Ska bli intressant att få veta bakgrunden. På den norska motsvarigheten NAV blev ju en tjänsteman mördad på sin arbetsplats för ett par år sedan i problemområdet Grorud.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!