Citat:
Ursprungligen postat av
Hexen666
Tredje vågen säger du är
1) sexuell frigörelse -> åtnjuter vi inte det redan i sverige?
2) normkritik -> typ som att bekämpa vithetsnormen? Låter mysigt. Och varför är en norm automatiskt dålig? Att dom flesta är heterosexuella är inte en orsak till kritik.
3) förändring av synen på kvinnan i historien -> ja det är väl bra att lyfta fram historiska kvinnor, vem har problem med det?
Vad kommer fjärde vågen ha för välsignelser tro?
1) Rätt stor fokus på kvinnlig sexualitet kulturellt och medialt sett om du nu inte noterat detta?
det som i stort skiljer första, andra och tredje vågen skulle jag säga är att tredje vågen har avsevärt mer av att kvinnor sätter upp sina egna bilder av verkligheten och tar sin plats tillbaka. Kvinnor tar plats bakom filmkameror, I TV stolar, i akdemier och då inte allra minst, det som har gett vågen dess smeknamn mediefeminism i sociala medier....just detta som brukar reta upp antifeminsiter mest, att kvinnor börjar ta sig "ton". Jävligt störigt för vissa.
2) normkritik innebär itne kritik av alla normer automatiskt, eller hur? Normen: du ska inte döda ex. brukar få gå helt okritiserad.
3) Ja du, precis vem kan ha problem med det?
4) Om du vill ha en halvkvalificerad gissning från mig så kommer en ev. 4:e våg handla om mäns frigörelse, den går redan se början på enligt mig. Extremt trendigt med mansforskning för tiden, tror det kommer bli en helt egen diciplin snart. Man studie´s.
Min personliga förhoppning är att den mer seriösa antifeministiska kritiken kan hitta sin plats där.
men möjligt det blir något helt annat. Invadrarkvinnors specifika problematik ex.
Vem vet?
Något förslag själv?