Citat:
Ursprungligen postat av
sonicguide
MK hade t.ex. inte något svar på frågan var medborgare i Sverige ska ta vägen om de inte har någon annanstans att bo än i Sverige.
Citat:
Ursprungligen postat av
Belfast-
Har jag svårt att tro. Länk?
Muppen sonicguide underlät att ta med att just den delen av diskussionen enbart rörde hemvändande IS-krigare som Mattias menar har fått hjälp av stat/komun (Stockholms kommun) vid hemvändande med t ex bostäder och annat direkt/indirekt stöd och utan någon åtgärd mot de brott de kan ha gjort sig skyldiga till. Detta ska se ses i kontexten av en viss tidsperiod då staten senare har skärpt till sig i denna fråga. Hur kommuner nu gör för de som ev. kommer "hem" låter jag vara osagt.
Morgan J kunde sedan inte komma med något konkret fel i SD:s artikel, det var mest att "generella" siffror för dödligt våld inte stämmer med SD:s uppfattning och en för diskussionen OT uppgift om att andra länder har värre siffror för dödligt våld än Sverige.
Klippet bör gå att hitta under Gomorron Sverige på SVT play senare idag.