Citat:
Ursprungligen postat av
workinman
12 dec - utkörda för att de inte kunde betala elräkningen på 8000kr.
20 feb - Elräkningen är betald av svenskar. Så de kunde flytta tillbaka 5jan.Under perioden mellan 5 jan och 20feb har familjen har inte torkat upp bajset från deras benlösa syster som legat och bajsat ner sig utan att få hjälp, så det har varit så mycket bajs att det nu inte går att bo där och en saneringsfirma krävs för att göra det beboligt igen.
OK, vi kan för resonemangets skull tro på att det finns en syster som förlorat sina ben i en canceroperation.
Men systern är inte ensam om att vara rörelsehindrad. Det måste finnas tusentals människor i Sverige som måste ha rullstol. En del helt benlösa, andra inte.
Jag har inte hört talas om en enda som fyllt en hel lägenhet med bajs så att den har blivit obeboelig och måste rengöras av en saneringsfirma. Särskilt inte om det finns familjemedlemmar runtomkring.
Romer sägs ju vara så familjekära, men varför har ingen tagit hand om den hjälplösa familjemedlemmen? Någon måste ju ändå ha försett henne med mat och dryck, eftersom hon överlevt.
Problemet med att personer som inte kan röra sig själva måste kissa och bajsa har väl funnits sedan urminnes tider. Man har haft spädbarn, gamla och handikappade, man har haft sängliggande sjuka, man har haft de som har brutit benet. I hemmen löste man det med pottor, som i modern tid på sjukhus har kallats bäcken. En person som kan gå hjälper den hjälplösa att sätta sig på pottan och går sedan ut och tömmer den. Idag är det lättare när man har tillgång till blöjor även för vuxna.
I det aktuella fallet har ingen hjälpt till med en potta och det har blivit en stor hög bajs kring den benlösa kvinnan. Ingen annan än kvinnans familjemedlemmar är skyldiga till det och det är de som ska klara upp saken.
Det låter osannolikt att bajset har spritt sig så mycket att lägenheten är farlig att bo i. Bajs är otrevligt och luktar illa men vem som helst kan ta bort bajs. Det behövs rengöringsmedel, varmt vatten, borste och trasa. Idag finns också plasthandskar som gör det något trevligare.
Om bajset har torkat in kan det ta litet tid att få bort det, men det går. Man kan behöva göra om jobbet flera gånger. Jag skulle ta starkare medel, som målarsoda, sista omgången för att desinficera ordentligt. Eller kanske t o m slipa om golv och väggar på de ställen som smutsas ner.
Det är familjen som ska göra rent. Man ska inte betala en krona till familjen, men Ylva kan förslagsvis bidra med en plasthink, en flaska såpa, plasthandskar, borste och trasa.