Citat:
Ursprungligen postat av
plastgubben
Det är min första bil. Dock haft körkort länge, inte kört jättemycket.
Vet inte vad jag INTE vill ha, men det vore väl trevligt om man kunde transportera lite bråte med den, men samtidigt att den inte drar jättemycket bränsle kanske, vet ej. Har ej familj. Ska ha bilen till att köra till jobbet, gymmet, affären kanske, lite annat, även köra till soptippen med lite grejer.
Ja slår ett slag för en Volvo V70. En bil med bra utrymme, hyfsat ok ekonomisk (om du inte väljer en för stor motor, välj en utan turbo) enkel att få fixad om nåt pajar, går att hitta en hyfsat fin för mindre summa och de gör inget om den gått lite längre (kolla så kamrem är bytt bara), skattad och besiktad.
Runt 2001-2002 borde bli bra (nya karossen kom då om ja mins rätt dvs V70N). Tror att du ska välja bensinare och inte diesel då äldre dieselbilar ofta är dyra i skatt (rätta mig någon om ja har fel).
Sökte på Blocket, V70 0-20.000kr (går att pruta lite) och fick 506 träffar i hela landet så de är bara välja och vraka, kanske lite beroende på var du bor.
Går du ner till -99 eller -00 så finns de säkert några som även gått lite mindre mil också (blir större utbud i prisklassen).