Citat:
Ursprungligen postat av
666ten
Antingen läste du inte eller så förstod du inte vad jag skrev.
Oavsett så kan vi kanske vara överens om att islam och logik inte är fullt kompatibla? Vi kanske till och med kan vara överens om att om logiskt tänkande var något som primerades i dessa länder, så skulle de vara aningen mindre kaotiska?
Jag läste ditt inlägg. Antingen menar du bokstavligen, vilket blir att ditt påstående är trivialt. Eller så menar du i någon överförd mening till att generalisera och mena att de är "dumma" som inte lär sig grundläggande saker. Jag tippar på att du ville skriva av dig lite och generalisera.
Hur som helst. är islam och logik inte alltid kompatibla. Men det är inte någon religion som jag ser det. Det finns alltid ologiska påståenden och berättelser.
Vi kan inte vara överens om att logiskt tänkande är mindre förekommande. Vi kan däremot komma överens om att de tillämpar en annan etik, moral, sed och vana i de länderna som beror på många faktorer bla utbildning, socialisation och kultur i större bemärkelse. De tänker helt enkelt inte som vi vad gäller en del kulturella företeelser och fenomen.
Det är inte säkert att länderna skulle vara mer harmoniska om befolkningen tänkte mer logiskt som du säger. Har du en rutten stadsapparat och fattigdom spelar högre logik mindre roll för samhället.