Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2017-02-05, 15:59
  #25
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cijok
Frågan är som rubriken lyder:

Hur mycket tror ni skivad skinka kostade vid 1930-talet ?

Bättre skinka att ha som pålägg kostade c:a 20-30 öre hektot runt 1930.

Min numera döda farmor berättade att hon brukade gå ner till "slaktarn" och köpa pålägg en gång i veckan.

Då handlade det om skinka, leverpastej, och dylikt. Korv köptes inte så gärna, eftersom det inte var "fint" nog. Korv åts primärt av arbetare. Bättre folk åt helt kört (inställningen var den samma till köttfärs).

Skälet till att hon fick göra det var att man aldrig kunde lita på att familjens hembiträde skulle begripa sig på kvalitet när det gällde charkuterier. Hembiträde fick följa med och bära.

"Slaktarn" var en vanlig köttbutik inne i Göteborg. Skinkan fick man skivad precis som idag. Vi talar om 1920-talet och familjen var medelklass.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback