Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
Din logik är hårresande, bara för att den dömda bordellmamman är en levnadsglad och social person så skulle det i ett slag förminska tyngden av de brott hon faktiskt gjort sig skyldig till?
Att hon "var" en levnadsglad person berodde kanske på det utbredda koppleriet och bokföringsfusket som gjorde att hon kunde köpa dyra klockor och väskor och leva i sus och dus på pengar som de stackars anställda till största delen slitit ihop genom att erbjuda sexuella tjänster till kunderna på salongen?
Jag tror inte att bordellmamman är "lika glad" idag eftersom hovrätten skärpte straffet. Vi får verkligen hoppas att mamasan har lärt sig något av den här historien så att hon inte begår samma misstag igen. Hovrätten har med överhängande sannolikhet dragit en sann och fullt rättvis slutsats om hennes skuld och begångna gärningar i det aktuella fallet, om det råder väldigt lite tvivel.
På tal om överhängande, ett svart skynke har väl hängt över huvet på dig hela livet vad jag kan uppfatta.
Och jag har inte sagt att man inte ska straffas om man begår brott, men att spärra in en människa i sina bästa år, som dessutom har barn att försörja och ta hand om, står ta mig fan inte i paritet till gärningen. Även om en flatskalle som du har totalt snöat inne på detta. Du är att beklaga som har en sådan hatisk inställning till dina medmänniskor.
Men alla araber och skit som flyter i land i Värtahamnen och som våldtar i grupp, knullar barn, sätter eld på bilar rånar säljer knark, det är väl antagligen ok för en sådan smurf som dig.
Försök att tänka efter lite grann, du är för 99 procent av FBs medlemmar en jävla pajas.
Nu kan du välja vilken kategori du vill tillhöra, du har ju fått några uppslag här.