Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2017-02-05, 21:09
  #13
Medlem
Bajsfacistens avatar
Citat:
Det finns ungefär 15.000 brandmän i Sverige och merparten, omkring 10.000 av dem är deltidsbrandmän


[...]

Avtalet gynnar dock majoriteten av brandmännen och missnöjet kan bero på att informationen om fördelarna i avtalet inte nått ut ordentligt, menar man.

[...]

– Värdet i det tidigare avtalet har fördelats om så att grundersättningen för att vara i beredskap höjs rejält och larmersättningen, som man får när man lämnar sin huvudarbetsgivare och åker på larm, också har höjts rejält. Så totalt har värdet i avtalet höjts, säger Niclas Lindahl som är förhandlingschef på Sveriges kommuner och landsting, SKL.

http://www.svt.se/nyheter/inrikes/br...r-sagt-upp-sig
Citera
2017-02-06, 17:05
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bajsfacisten
http://www.svt.se/nyheter/inrikes/br...r-sagt-upp-sig
Det återstår väl att se om det faktiskt blir bättre för de flesta. Det är dock mycket märkligt att så många säger upp sig om det nu faktiskt blir så. Det är något som inte stämmer.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback