Citat:
Ursprungligen postat av
Statistenidittliv
Det är en brytning. Ingen "sociolekt" haha vafan är det för jävla hittepå ord? andra generationen växte upp med första generationen och lärde sig tala hemspråket och bryta på hemspråket go figure. Det fattar ju alla som gått ut grundskolan.
Att Sverige sen tar in för många invandrare för att integrera dem gör det inte till en dialekt.
Finns det andra exempel på "sociolekter"? a-lagarnas sluddrande eller? kan ordet neger härledas till en sociolekt?
Jag ska försöka ha tålamod med dig. Du fortsätter att svamla om "dialekt". Det. är. en. sociolekt.
SOCIOLEKT. Det är ett vedertaget begrepp, först belagt 1971, vilket du kan se
här. Språkforskarna skiter högaktningsfullt i vad du anser vara "hittepåord". Visserligen är vetenskap och forskning aldrig statisk, så du är mer än välkommen att revolutionera forskningsfältet med din tes att förortssvenska är en dialekt.
Ett annat exempel på en sociolekt är
ekensnack. Ordet neger är inte förknippat med någon sociolekt utan används (eller har använts) av människor med vitt skilda dialekter. Däremot skulle uttalet "näyger" kunna vara en del av en sociolekt, förslagsvis den som talas av bönder på den skånska landsbyggnaden eller liknande.