Citat:
Ursprungligen postat av
Frixy
Nu är jag tillbaka med betydligt mer kunskap, jag förstår verkligen att jag framstod som ett pucko tidigare.

Jag har dock en följdfråga. Om man investerar i en lite dyrare designvariant, som exempelvis den jag länkar till, sitter ändå modulen ihop med resten då? Det känns som om man borde kunna spara själva kåpan/glaset när det är exklusivare varianter. Och byta bara modul och drivdon.
http://www.zero.se/produkter/vagglam...rty-nyhet-2013
Jag kan heller inte hur jag än googlar hitta någon beräknad normal livslängd för LED-belysningen som installeras i bostadsfastigheter idag. En vanlig storlek är väl med 20-30 lägenheter och alla använder säkert automatisk belysning och folk passerar trapphuset ungefär lika ofta och det är dessutom helt säkert samma typ av "prisvärd" variant som använts i trapphuset. Någon liten hint borde man ju kunna få om när den beräknas behöva bytas. Men det är kanske för att brfer med LED inte behövt byta ännu, så ingen erfarenhet eller statistik finns.
Proffsen som sitter med de teoretiska svaren har inte lagt ut dem på något ställe jag kan hitta i varje fall.
Jag kan inte heller se att de L-värden och timmar Fagerhult anger skiljer sig från andra billighetsvarianter, de skriver att de aldrig anger mer än 50 000 timmar för det anser de är oseriöst, och Fagerhultprodukterna jag hittade hade L70 50000h allihop. B20 tror jag.
Den vanligaste uppbyggnaden på armaturer där man vill sprida ljuset är att modulen/modulerna sitter i bakplåten för att använda konstruktionen som kylning. armaturer i trapphus har väldigt ofta specialtillverkade runda stora moduler med uppåt 30-40 dioder på, en del har cirkelformade moduler för att möjliggöra plats för drivdon, rörelsesensor mm i mitten. En del använder Zhaga-moduler vilka är standadformat som grundtanken är att de skall fungera som socklar för de lampor vi har varit vana vid tidigare, dvs lätt utbytbara. Men dessa armaturer är inte helt vanliga då de i många fall begränsar designen.
Livslängden för LED beror på hur länge den lyser varje dag. Teoretiskt skulle en armatur som lyser max 8 timmar per dygn hålla i 17 år innan du når L70, vid fyra timmar är du uppe i 35 år. lyser den dygnet runt är den slut efter drygt 6 år. Till skillnad från många andra ljuskällor är inte antalet tändningar något som påverkar livslängden.
En vanlig ljusarmatur har en teknisk livslängd på runt 25 år. LED är idag fortfarande teoretiska siffror men troligen har LED-armaturer en teknisk livslängd på motsvarande tid, men en servicelivslängd på 5-10 år.
Nej det är korrekt att generellt anger man inte mer än 50000h för att standarden för mätningen av livslängden säger just 50000h L70. Men det börjar ändras när man du har börjat nå 100000h och L90 65000h, har många nu börjat från detta då de är säkra på att de är bättre.
Billiga kina-armaturer anger sällan Ra, B-värdet, MacAdam (SDCM) värdet eller Ta-värdet. Ser man också värden uppåt 150-200 lm/W så skall man börja undra. Det är många leverantörer av framförallt kinaprodukter som gärna framhäver fantastiska siffror. Men jag skulle säga att håller man sig till svenska, tyska, österrikiska samt italienska tillverkare är man överlag safe. Sen håller sig till drivdon från osram, philips och tridonic så får man bra saker.
Kollar man på fagerhult, glamox mfl så får du ett bra riktvärde på seriösa ljusnivåer.