Citat:
Ursprungligen postat av
Teleslinga
Jag kan mycket väl förstå såväl hans frustration som hans vilja att helt enkelt få reda på hur folk som röstar på Trumpeten tänker. Dock gör han ett oförlåtligt misstag genom att skjuta över målet. Han framstår som orutinerad och med känslorna "all over the place" snarare än saklig och oberoende analytisk, vilket hans roll som SVT-anställd kräver.
Karln måste ju vara rejält bakom flötet om han inte fattar hur trumpanhängare tänker. De tänker precis som SD-anhängare här hemma i Sverige. De skiter väl blankt i socialbidrag, som nästan bara går till svarta och latinos, och de skiter väl lika blankt i Obamacare, som nästan bara går till dem som saknar laglig anställning. Också mest svarta och latinos. Dock så babblade Rawet en hel del klassiskt svensk kommunistisk propaganda; "är det inte skönt när staten tar hand om allt och försörjer dig?". Finns rätt många som föredrar att jobba och inte vill betala massor med skatt för att upprätthålla stora socialbidrag. Socialistlinjen funkar inte i USA.
Så grova anklagelser mot intervjupersonens moraliska förhållande till sina muslimska vänner. Det angår väl inte hennes muslimska vänner vad hon röstar på, lika lite som det angår svenska SVT.
Sen så är det ju helprilligt att åka till USA för att intervjua folk utan att kunna engelska flytande. De hade kunnat sända någon yngre person, karln från SVT gjorde bort sig och skämde ut Sverige.