Citat:
Ursprungligen postat av
Sodomizer-
Ok, och vilka skulle vara rankas högre, och varför?
Carles Alena, för att han besitter en bättre passningsfot, bättre skott, ett generellt bättre tillslag. Kan det bero på att han är La Masia produkt? Förmodligen. Men han sitter ju på bänken i Barcelonas a-lag, när Isak knappt får sitta på den i Dortmund. Ett fint mål:
https://www.youtube.com/watch?v=QlUA2tzgAco
Moise Kean. Född 2000. Har du sett denna killen spela? Han är allting Isak är fast bättre i min bok. Redan debuterat i Champions League för Juventus.
Tom Davies i Everton, redan etablerat sig som en startspelare trots sin ringa ålder (18).
Kai Havertz, lika gammal som Isak (född 99) och skulle häromveckan starta andra matchen i ett dubbelmöte mot Atletico Madrid som offensiv mittfältare, missade dock p.g.a skoluppgift. Det där är nånting Isak bara skulle kunna DRÖMMA om.
Som sagt, hatar inte på Isak. Jag hoppas att han blir så bra som media bl.a Goal som släppte denna lista på bästa talanger under 20 målar upp honom till. Han är trots allt bara 17, och hann med 10 baljor i allsvenskan, oväsentligt om de flesta var tap ins eller inte. Det gäller att sätta målen också. Men jag tycker det är oförtjänt med en 5 plats.