Citat:
Ursprungligen postat av
LX
Helt uppenbarligen så finns det ingen sådan Trickle-down effekt. När folk har för mycket pengar så köper dom i regel lyxvaror och inte från den egna marknaden för pengarna. Ganska mycket återinvesteras men var?
Reagan var också för frihandel, Trump har å andra sidan en protektionistisk strategi. Protektionism tvingar fram en inhemsk produktion vilket borde leda till mer jobb. Å andra sidan hämmar det handel och export. Det är nationalkapitalism? Liknande 1920-40 talen.
Sannolikt blir effekten generellt mindre tillväxt och lägre levnadstandard, men å andra sidan så borde det leda till mindre arbetslöshet inom gränserna eftersom man har satt upp barriärer mot utrikes konkurrens. Det är därför inte så konstigt att många röstade för det. Det är bättre att ha det lite halvdant än att inte ha det alls.
Världen har förändrats sedan Reaganåren och det återstår väl att se hur illa eller hur bra det kan gå. Sverige exporterar ganska mycket till USA, så det blir nog ingen Trickle, trickle för oss.
Trump imponerar stort. När han säger att han vill skriva handelsavtal med ett Storbritannien utanför EU, och när han råder NAFTA medlemmarna att tänka över sina egna handelsavtal med Asien, så säger han - om ni tänker er låta styras av de ekonomiska globala skadedjuren, så blir det inga avtal med USA.
Han verkligen krossar de ekonomiska skadedjuren, globalt.
Sedan kommer de tjuta om att det betyder minskad ekonomisk tillväxt på deras bankkonton, med det har de och deras fyrfota goyer gapat om de senaste 30 åren, hela vägen ner till den skuldavgrund och skatteutsugning vi står inför idag.
Jag skulle vara förvånad om han överlever 2017, med tanke på den globala ohyra han utmanar.
Verkar som de nyliberala brösttrummarna stampas ner den latrintrumma ur vilken deras tänkande mynnat.