Citat:
Ursprungligen postat av
Azdz
Det är bara så himla typiskt Flashback att varje gång någon begår ett brott så måste det vara invandrare som ligger bakom. Säger inte att det är uteslutet att så är fallet denna gång, men lite tröttsamt är det. Vem som helst kan begå brott.
Själv tror jag att denna människa är grovt påverkad av droger eller rejält bakfull från nyårshelgen. För vem fan gör något sånt här utan att vara påverkad?
Jo, visst är det möjligt att ngn drog är involverad.
Men med tanke på hur polisen så ofta och länge har mörkat gärningsmäns etnicitet då det har handlat om "Ickesvenskar" så är polisens hållande på CCTV filmer mycket olyckligt.
Jag är nämligen av den tron att polisen i större utsträckning informerar allmänheten om signalement om gärningsmannen/männen är "Svensksvenskar".
Det är fan i mig en stor skam att man inte gått ut med ett detaljerat signalement.