Citat:
Ursprungligen postat av
VesslanSwecan
Är stället säkert, ja. Använda samma jord? Nix. Har dock aldrig gjort det. Alltid bytt ut till ny och färsk jord. Det är ett rent helvete att släpa ut 500-1000 liter jord varje år till stället men kan garantera att det är värt besväret. Läs tidigare inlägg.

Hamnade i tråden då jag själv hittat en guldgruva ute i mitt närområde. Dessa verkar dock självsådda men är nu i maj månad redan otroligt kraftiga och har väl en 5-6 fullt utvecklade "bladpar".
Jag skrattade till när jag såg vad du skrev bara och hoppas att jag kan lindra din rygg till nästkommande år.
ÅTERANVÄND DIN JORD!!! Jorden blir inte dålig och är inte förbrukad, utan är bara ett element för plantorna att växa i. Det som finns inuti jorden är desto viktigare, kväve, fosfor, svavel, mineraler o.s.v, och dessa kan du väldigt enkelt tillsätta själv.
Jag hade sagt att det räcker med att du luckrar upp jorden direkt efter att frosten släpper. Den blir då luftig och nedbrytningsprocessen av allt visset som ligger i jorden tar fart. Detta tillför väldigt mycket av det som krävs till plantan. Vill man optimera sitt resultat kan man i samma veva röra i en säck hönsskit, eventuellt lite stenmjöl och låta det ligga så tills det är dags att sätta i plantorna. Eftersom du luckrat upp jorden i samma veva så börjar nedbrytningsprocessen i detta också, och allt "gött" som finns däri frigörs så att plantan kan ta del av härligheten. Stallgödsel (bajs) är ALLTID bättre än konstgödsel för den som inte har så gröna fingrar då övergödsling (som är väldigt enkelt med konstgödsel) skadar mer än det hjälper.
Tänk bara på bönderna som återanvänder sin jord år efter år efter år, och samtliga ligger i toppen gällande avkastning/planta. Ny jord är ideal i några veckor, men vårdar man den inte så är den lika "kass" som den gamla rätt fort. Over and out!