Citat:
Ursprungligen postat av
HarbingerOfTruth
Ut och "festa med polarna", alltså dricka alkohol och vara allmänt dekadent är ett sorgligt beteende som är allt för utbrett i vårt samhälle. Prioritera familjen och jobba på att skapa bra upplevelser i nyktert tillstånd. Det är en konst att bemästra sitt sinne och tillvaro i nyktert tillstånd.
I det moderna samhället är varje vuxen ett barn, mentalt sett, och allt ska vara så "actionladdat" och "kul" hela tiden.
Att gå ut och hälla i dig något så destruktivt som alkohol ger dig absolut INGENTING som du kan bygga på, enbart tvärtom. En bra dag med familjemedlemmar kan dock vara något du kommer att både dra nytta av och vara tacksam för, för alltid.
Äh du generaliserar för mycket.
Klart alkohol kan ge något om du låter det ge något, du kan t.ex. släppa på spärrar som gör att du kan föra dig bättre socialt i andra nyktra sammanhang.
Bara för att DU inte får ut något av en sak betyder det inte att andra inte får det.
Jag skulle aldrig fira nyår med min far då han bara drar ner mig i sina egna dåliga tankebanor, det är inte alltid familjen är positivt, finns negativt som man måste förstå sig på för att bryta också.
Missförstå mig inte, jag älskar min far och att snacka med honom, men det är alltid på hans villkor vilket gör att det blir lite tradigt i längden.
Meditation och isolation kan vara nyttigt både för kroppen och knoppen, men vissa klarar inte av att vara ensamma.