Citat:
Ursprungligen postat av
kraftfoder
Vissa bilmodeller, exvis. franska och opel med mera, har oftare än andra bilar spruckna vindrutor.
Eftersom vindrutorna sedan många år numera är limmade i karossen, och inte sitter med "clips" och gummilist som förr, undrar jag: Spricker vindrutorna på grund av dålig vridstyvhet i karossen?
Kan tänka mig att en ruta som är limmad (och en del i vridstyvheten i karossen) spricker, om resten av karossen inte är vridstyv. Förr såg man aldrig/sällan sådana vindrutesprickor man ser relativt ofta idag.
Vad tror ni?
Det känns ju rätt självklart att en ruta som är en del i den självbärande karossen lättare spricker av ett stenskott än en som inte är det, men det är en känsla, kanske inte alls är så.
Men att det skulle hänga ihop med hur vridstyv karossen är tvivlar jag på, karosserna är betydligt mer vridstyva idag än exv. i början av 90-talet (då de allra flesta bilar hade limmade rutor) men trots det så spricker ju rutorna, vilket de med den logiken inte borde göra.
De spricker ju inte bara helt utan orsak, det är ju för att de får en skada av nåt slag, exv. stenskott.
Jag skulle mycket väl kunna tänka mig att antalet stenskott, och dubbskott, har ökat iom. vinterdäckslagen. Att det därmed är vanligare med stenskottsskadade rutor, att bilar rullar mer och mer är väl en annan orsak.