Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2017-01-07, 15:18
  #1213
Medlem
t0xx0ms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rainbowia
Ja, Stina. Du gjorde ett "träningspass" förra året. Det är nu det gäller

http://storage.fiemme2013.com/x00001...BA19B0DDB1.pdf

Se om man fortfarande pratar grader i SVT. Man har ju hört uttrycket "28 grader" otaliga gånger...
2017-01-07, 15:18
  #1214
Medlem
Det är en himla massa saker de får när de kommer på pallen. Nu fick Stina nån kartong som typ såg ut att innehålla en bärbar skrivare. Gigantiska ostar och glasvaser är också vanligt förekommande.
2017-01-07, 15:19
  #1215
Medlem
snapphonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av geek12
Tycker du nån idag såg ut att vara stark som har chans att ta hem hela skiten?

Weng såg inte jättestark ut, Östberg är körd. Finskan tror jag inte ett dugg på.

Så _VEM_ ska rå på stina?

Jag säger inte att hon är chanslös på segern i morgon, men i klättringen gäller helt andra förutsättningar.

Och Pärmäkoski är stark, i sitt livs bästa form. Hon hade otur och ramlade idag, men slutade ändå fyra.

Om inte Weng kör bra i morgon så tar Pärmen det.
2017-01-07, 15:19
  #1216
Medlem
Harald99s avatar
Haha, Stinas ost håller på att glida ur händerna under fotograferingen, sen fångar hon upp den i precis sista sekunden.
Full koll som vanligt.

Förra årets prestation av Stina i backen tror jag vi f ö kan glömma.
Hon är mer slimmad i år, och formen ska vi inte snacka om, så det blir nog spännande som satan imorgon.
__________________
Senast redigerad av Harald99 2017-01-07 kl. 15:22.
2017-01-07, 15:21
  #1217
Medlem
mishimas avatar
Weng ska normalt vara 1,5-2 minuter snabbare än Nilsson imorgon. Kanske ännu mer.
2017-01-07, 15:21
  #1218
Medlem
god.childs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av t0xx0m
Ska inte räkna ut Stina mot Weng. Heidi gillar att analysera och det ser inte jättebra ut. Hon håller på att tappa någonting "stensäkert" igen. Hon kommer ihåg tour de Canada förra våren och de dåliga mästerskapen i Falun och Sotji.

Sen har hon fått ta ut sig idag betydligt mer än vanligt med tanke på skidorna, så det är mer öppet än vad förutsättningarna ger sken av. Fortfarande är Heidi favorit förstås.

Fin analys. Stina kommer sälja sig dyrt imorgon. Sen har hon ju inget att förlora alla räknar ju med att hon ska tappa i backen.
2017-01-07, 15:22
  #1219
Medlem
rainbowias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av t0xx0m
Se om man fortfarande pratar grader i SVT. Man har ju hört uttrycket "28 grader" otaliga gånger...

Ja, alltid samma förvirring.
2017-01-07, 15:23
  #1220
Medlem
Takymeters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av geek12
Weng är utmanaren ja, Pärmäkoski kommer nog hänga på ett bra tag innan hon tappar.

Men har Weng lika usla skidor imorgon är hon helt borta faktiskt.

Stina har nästan 20 sekunder på henne imorgon väl? Hoppas Stina håller bra tempo i början så de inte tar in för snabbt på henne, har hon krafter kvar sista 2km så vinner hon oavsett vad för backe de ska ta sig igenom. Om nu inte Weng lånat lite läppbalsam av Johaug.

I morgon behövs inget fäste så den delen faller de inte på. 20 s är ingenting i backen. Frågan är dock om Weng är i så bra slag . Det är ju möjligt att Stina kan matcha Weng i backen men jag tror att skillnaden i vikt kommer att fälla avgörandet. Det har som bekant betydelse i backen.
2017-01-07, 15:23
  #1221
Moderator
Dr Kings avatar
Iskallt av Stina det var ingen idé att gå imål pigg så jag körde på. Jag såg att många föll så jag tog det säkra före det osäkra och stod på benen.
2017-01-07, 15:26
  #1222
Medlem
geek12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Takymeter
I morgon behövs inget fäste så den delen faller de inte på. 20 s är ingenting i backen. Frågan är dock om Weng är i så bra slag . Det är ju möjligt att Stina kan matcha Weng i backen men jag tror att skillnaden i vikt kommer att fälla avgörandet. Det har som bekant betydelse i backen.

Köper resongemanget till 100%.
För normalt sett ska Weng krossa Stina i sådana lopp. Men Weng ser inte alls bra ut.
Tror isåfall mer på finskan än Weng.

Så tror Stina med sitt självförtroende kommer kriga sig kvar o avgöra i spurten.
2017-01-07, 15:26
  #1223
Medlem
Stina är fantastiskt. Inget bort från henne.

Men hur kan man ha så tur att värsta konkurrenterna antingen faller eller vallar bort sig i detta läge i touren? Köp en lott.
2017-01-07, 15:27
  #1224
Medlem
Michael-ScarNs avatar
Älskar Stina, intervjuerna efter loppen är ju de man väntar på
hon är så jävla söt-snygg sen så är hon duktig på skidor med...

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback