Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-02-12, 12:45
  #11953
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av swebarb
Det är ju precis det dom försöker inte göra, Han är hela tiden på semester och dom gömmer undan gubben så mycket dom kan just för att det inte ska bli allt för pinsamt hur pass dålig och dement han egentligen är. Men allt kommer rasa samman för biden långt innan det blir ens val där i november.

har svårt se hur länge till dom kan sopa detta under mattan hans mentala hälsa ?

usa ligger väl långt framme när det gäller ai?

kanske går det att köra en del av valrörelsen på "distans"

https://www.youtube.com/watch?v=5L2YAIk0vSc
Citera
2024-02-12, 14:38
  #11954
Medlem
Enterprises avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lt.Aldo.Raine
Joe Biden gör ett mycket cringe inlägg på X. En bild på sig själv med lysande röda ögon med texten ”Just like we drew it up”.
https://x.com/joebiden/status/175688...xZXXRUelPoZcaw
Nu är jag verkligen ingen fan, men tycker det ändå visar på lite självdistans. (Hur delaktig han själv var i beslutet att posta detta kan man visserligen diskutera)
Citera
2024-02-12, 14:40
  #11955
Medlem
Enterprises avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GrevenFB
Toppdemokrater anser nu att senila Biden behöver visa upp sig mer offentligt, hålla fler tal och intervjuer - för att tvivlarna ska se att han är fit för jobbet.



Kanonbra idé!
Jag tycker också det låter utmärkt, eftersom behovet av att byta ut honom kommer bli tydligare.
Citera
2024-02-12, 16:03
  #11956
Medlem
JewBidens avatar
Netanyahu kallad rövhål TRE GÅNGER av Joe Biden (Mirror/Nbc)

Vad tycker ni om detta? Lämpligt och diplomatiskt eller riktigt men fel?

https://www.mirror.co.uk/news/politi...srael-32106008

Citat:
According to NBC, the US President has been privately voicing his frustration, including having called Mr Netanyahu an “a**hole” three times recently, according to three sources close to him.
Citera
2024-02-12, 16:07
  #11957
Avstängd
NotDeads avatar
Pedofilen skämmer ut sig åter igen. Nyss var han otrevlig mot en reporter som frågade om han var för gammal för att vara president.

Att ingen lyckats mörda denna farliga människa är ett under.
Citera
2024-02-12, 16:13
  #11958
Medlem
Nachoalistens avatar
Helt rätt Netanyahu är ett riktigt jävla rövhål.
Citera
2024-02-12, 16:23
  #11959
Medlem
RoifiKatamaxClubs avatar
Den hemske juden Netanyahu är ett riktigt rövhål som dödat tusentals civila. En krigsförbrytare.
Citera
2024-02-12, 16:30
  #11960
Medlem
anomaligns avatar
Asshole känns som milt i underkant för någon som har dödat tiotusentals civila, bombat sjukhus och flyktingtransporter, systematiskt mördat journalister, fördrivit miljontals människor från sina hem. Monster är ett bättre ord för såna som han.
Citera
2024-02-12, 17:24
  #11961
Medlem
Asshole var ju i snällaste ordalaget minst sagt.
Citera
2024-02-12, 17:44
  #11962
Medlem
KJosefs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RoifiKatamaxClub
Den hemske juden Netanyahu är ett riktigt rövhål som dödat tusentals civila. En krigsförbrytare.

Varför tror du att döda civila utgör ett krigsbrott? Så fungerar det inte.
Citera
2024-02-12, 17:51
  #11963
Medlem
Hermi-Tages avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KJosef
Varför tror du att döda civila utgör ett krigsbrott? Så fungerar det inte.


Åjo, avsiktliga angrepp på civilbefolkningen är själva definitionen på krigsbrott.
Man kan argumentera fram och tillbaka men om ett land bombar ett annat lands sjukhus så är krigsbrott svårt att komma undan
Citera
2024-02-12, 17:54
  #11964
Medlem
KJosefs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hermi-Tage
Åjo, avsiktliga angrepp på civilbefolkningen är själva definitionen på krigsbrott.
Man kan argumentera fram och tillbaka men om ett land bombar ett annat lands sjukhus så är krigsbrott svårt att komma undan

Civila dödsoffer och avsiktliga angrepp på civilbefolkningen är olika saker. Avsiktliga angrepp på civilbefolkningen är det som Hamas sysslar med, inte Israel.

Låt mig ställa dig en fråga. Antag att en handfull av Hamas-medlemmar använder ett hyreshus som operationsbas och förvarar militärt materiel där. Antag också att Israel bombar byggnaden trots att civila kommer dö. Är detta ett krigsbrott? Det här är en ja/nej-fråga.
__________________
Senast redigerad av KJosef 2024-02-12 kl. 17:56.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback