Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-11-27, 22:02
  #25
Avstängd
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av whosyourdaddy
Det kommande kärnvapenkriget är avstyrt, Trump vann.
En segar för mänskligheten och vår fortsatta överlevnad.

USA är satt på lägsta Defcon avseende kärnvapenkrig efter att Trump vann. Säger lite det.

Citat:
Ursprungligen postat av ForumApache
Det pågår ett storkrig redan men européer är så full-ljugna att de inte kan eller vill förstå och är helt oförmögna att försvara sig.

Islamisering.

Ja och nej. Krig startar väl först när det finns två eller fler stridande parter. Än så länge låter vi dem hållas, men det börjar onekligen koka. När svensken/europén reser sig så kommer Abdulla och Mohammad flyga som vantar i västvärlden. Det är min tro. Herregud, vilken enorm uppdämd frustration, ilska och hat som finns.

Citat:
Ursprungligen postat av Drdeoo
Någon speciell valuta man borde ha hemma ? Eller kommer alla valutor i världen, även de länder som inte är i krig att falla ?

Mat, vapen och ammunition.

Edit: Läs caca nedan. Mer utförligt än vad jag skrev.

Citat:
Ursprungligen postat av caca
Om det nån gång smäller så kommer pengar direkt att upphöra i värde då brist på annat då inga industrier längre kommer producera, inga affärer finns.

Det blir back to basic och byteshandel igen där värdefulla saker kan vara ammunition, vapen, konserver, medicin som penicillin, utsäde, kläder, bensin, boende där man klarar sig utan el, osv bara tänka själv hur värdet på en häst stiger då det inte finns någon mer tillgång på bensin mer.

Papperspengar kommer då bli helt värdelösa, de enda de duger till är att elda med. Guld är för mjuk metal för ha användning av vilket gör den värdelös osv.

Så är det.
Citera
2016-11-28, 08:02
  #26
Avstängd
YP4XQs avatar
Jag bunkrar råkaffe. Kommer vara viktigare än guld när krisen kommer, hoppas jag
Citera
2016-11-28, 08:31
  #27
Avstängd
Furubords avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aurochs
Skaffa en stuga i Norrlands inland, ju avlägsnare den är desto bättre. Sen fyller du upp den med verktyg, mat och utsäde.

jag bor ju i Norrland! För helvete!

En bra låt just för dig!

I bland måste man vara snäll. Mja!

https://www.youtube.com/watch?v=p8A5tfubT_k

Jag vet nästan att du kommer att gilla den!

Och om inte...

Jag är själv en överlevnadsmänniska.

Jag älskar den här låten! Jag hoppas du gör det ochså!

https://www.youtube.com/watch?v=2qw6Hon013E
__________________
Senast redigerad av Furubord 2016-11-28 kl. 09:27.
Citera
2016-11-28, 11:14
  #28
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av caca
Papperspengar kommer då bli helt värdelösa, de enda de duger till är att elda med. Guld är för mjuk metal för ha användning av vilket gör den värdelös osv.

Om folk tror att de senare kommer kunna byta en vara mot en annan, dvs den har ett värde, kommer de fortsätta använda den. Just ädelmetaller har vi ett stort förtroende för, förr eller senare kommer det bli eftertraktat igen. I ett inledande skede av en katastrof (~1-5 veckor) kommer förmodligen allt som inte har ett omedelbart användningsområde vara "värdelöst" men det kommer senare stabilisera sig eftersom alla kommer att sakna något och behöva handla med varandra.
Ett av det första betalningsmedlen var ju sällsynta snäckskal, synnerligen oanvändbart.

För övrigt tycker jag alla ska ha 5 lax (10-15 för familj) i cash hemma + mat och vatten för 10 dagar. Min sambo tycker det är lite konstigt men ändå lite småkul, men hon gillar principiellt allt som har med trygghet och förtänksamhet att göra.

De första dygnen av en katastrof kommer garanterat tele/internet gå ner och alla kommer försöka bunkra men butikerna kan inte sälja mot kortbetalning. Efter några dagar blir det visserligen fritt fram med utbredd plundring men vid det laget vill man helst befinna sig långt bort från folk.
För 5 tusen får man tillräckligt mycket ris, gas, konserver, vitaminer etc för att kunna klara sig några månader om det kniper.

Man måste sätta ett tidspann/omfattning av katastrofen. Många preppers tänker ju sig i princip Fall out, där det moderna samhället är borta för all framtid och då är det ju i princip ett deltidsjobb att preppa. Jag tänker mig en större, akut kris som varar i ett par månader och det kan man bli preppad för på en helg.
__________________
Senast redigerad av surri 2016-11-28 kl. 11:18.
Citera
2016-11-28, 13:26
  #29
Medlem
stripesssss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Neida
70% skulle dö första vintern om de försökte sig på det liv (svedjebränning) som t.ex finnarna levde i finnskogen (alltså i Sverige).

Finnarna kom till finnskogen 1600-1800 med en bössa och lite utsäde och överlevde.
Att dagens curlade och metrosexuella befolkning skulle klara det är uteslutet. Ok, 30% av folk från landsbygden skulle kanske klara det men 99% av alla Stockholmare skulle dö efter ngr veckor....
70% av sveriges befolknung klarar inte av ngt praktiskt arbete, se tex alla som ringer bilbärgaren för att byta ett punkterat bildäck.
Ja men det är för att samhället lär oss att vi måste vara beroende av just samhället. Allt förenklas så man behöver inte lära sig någonting, för att vi ska vara så osjälvständiga som möjligt och inte klara oss själva. Det är inte meningen att livet i norra europa ska vara lätt och det är det som gjort oss starka och strategiska. Antingen sållas de människorna ut genom naturens gång eller får de flytta på sig till andra delar av jorden. Är inte så mkt annat som kan hända i en sådan situation. Kan man inte organisera sig i små grupper där alla hjälps åt till överlevnad dör man ut, tyvärr - så har det sett ut i alla tider, är bara den senaste ca >0.01 % perioden av människans historia någonting annat har varit annorlunda.
Citera
2016-11-28, 15:05
  #30
Medlem
Skogsvindsackords avatar
Tycker att den här guiden, "När Kriget Kommer" (moderna förhållanden), är bra. Även denna äldre version, "Om Kriget Kommer" (1961), kan vara värd att gå igenom.
Citera
2016-11-28, 18:37
  #31
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av likeet
Hoppas alla SDare stannar och krigar för sina vikingbröder.
För fosterlandet!!!
Klart som fan alla stridsdugliga män i åldern 18 - 50 ska kriga! Eller är du nån arabdesertör som hela packet från mellanöstern är?
Citera
2016-11-28, 18:55
  #32
Medlem
likeets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kapcylisten
Klart som fan alla stridsdugliga män i åldern 18 - 50 ska kriga! Eller är du nån arabdesertör som hela packet från mellanöstern är?
Kan inte en 50+ vara stridsduglig menar du ?
Oj, din kommentar kändes lite onödigt.
Du är säkert en ensam liten byfåne med stor käft som är finnig i hela skallen och har inga vänner, just det oskuld också.
Citera
2016-11-28, 19:43
  #33
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av likeet
Kan inte en 50+ vara stridsduglig menar du ?
Oj, din kommentar kändes lite onödigt.
Du är säkert en ensam liten byfåne med stor käft som är finnig i hela skallen och har inga vänner, just det oskuld också.

Enl. svensk lag är du värnpliktig till du blir 47 år. Mellan 47 och 65 är du civilpliktig. Över 65 år är allt frivilligt.
Citera
2016-11-28, 19:51
  #34
Avstängd
konstapels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tsifnori
Enl. svensk lag är du värnpliktig till du blir 47 år. Mellan 47 och 65 är du civilpliktig. Över 65 år är allt frivilligt.

Hemvärnet kan man söka sig till även om man är över 47. Tänkte inte på det va?
Citera
2016-11-28, 21:15
  #35
Medlem
Finns en del bra tips i denna tråden:
(FB) Några preppers i Sverige?
Citera
2016-11-28, 22:42
  #36
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av konstapel
Hemvärnet kan man söka sig till även om man är över 47. Tänkte inte på det va?

Jag är fullt medveten om detta? Vad är din poäng?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback