[quote=hardstart|59038738]
Citat:
Många kristna har idag inte en fungerande kultur. Läs om detta fallet där Mohammed deltar på kristet läger och våldtar en av tjejerna där:
(FB) Mohammed våldtog på kristet läger – men personalen vägrade ingripa
Om en "Mohammed" våldtar så är det väl han och hans kultur som har problemet och inte kristen kultur?
Citat:
Hade en kille som heter Peter (eller annat kristet namn) kunnat komma till ett muslimskt läger och kysst en muslimsk tjej, våldta henne och dessutom ta på henne överallt inför andra lägerdeltagare och ledare? Givetvis inte. Alltså bör kristna i Frälsningsarmén lära sig av muslimer.
Hade detta "muslimska" läger varit i ex. Saudiarabien så hade tjejen hamnat i fängelse…antar att vi också ska lära oss detta av muslimer?
Citat:
Gällande dina tre punkter. Hur bemöter du att massa muslimska kvinnor i slöja anser sig vara fria? Om det nu är en så hemsk livsstil som du påstår?
Slöja är bara en slöja och inte en livstil, om dessa kvinnor bevisligen har samma rättigheter och frihet som alla andra med sin slöja så har de ju rätt.
Citat:
Sexuell frihet är ett tramsargument. Om Mohammed får ha sex med Anna men Pelle får inte ha sex med Fatima så är det ingen sexuell frihet för Pelle.
öhhh? får ha?? Fatima FÅR ju ingen rätt ha sex med någon som helst, varken Mohammed, Anna eller Pelle, men det tycker du ju är fine… I din värld är bara mäns sexualle rättigheter av intresse, och kvinnor ska bara anpassa sig efter detta.
Citat:
Tänk dig att du och dina sju kamrater har ett fat med åtta bullar. Bosse och hans kamrater har också ett fat med åtta bullar. Bosse och hans kompisar får ta bullar från ert fat, men ni får inte röra bullarna på deras fat. Hade du tyckt det var rimligt?
Är ju EXAKT så som du önskar ha det.
Jag och mina 7 kvinnliga kamrater ska INTE få lov ta bullar från något fat…men du och dina kamrater ska ha fri tillgång till bullar lite varstans, ju fler desto bättre.
Citat:
På samma sätt är det med kvinnor. Om svenska tjejer är med killar från muslimska kulturer i mycket större utsträckning än svenska killar är med tjejer från muslimska kulturer så kommer några svenska killar bli utan.
jepp och då är det väl mer rimligt att även tillåta de muslimska tjejerna att få lov välja killar själva eller hur? inte att även hindra svenska tjejer tillgång till bullfaten.
Hur kan 2 fel bli 1 rätt plötsligt?
Allvarligt ditt sätt resonera är så otroligt enkelspårigt, du klarar verkligen inte av att betrakta kvinnor som människor som dig själv med behov och krav om rättigheter. Allt i din värld snurrar kring mäns behov och rättigheter. Kvinnor existerar överhuvudtaget inte i ditt synfält.