Citat:
Ursprungligen postat av
lupac
Kvinnornas sämre snittpoäng i HP beror inte på att de på grund av biologi skulle vara intelligensmässigt underlägsna männen.
https://www.antenn.se/inspiration/in...ogskoleprovet/
Forskning visar att killar med naturvetenskaplig utbildning lyckas bäst på HP. Den visar också att männen är bättre på att svara på flervalsfrågorna än vad kvinnorna är. Om killarna inte kan svaret chansar de, men tjejerna lämnar ofta blankt och denna attitydskillnad avspeglas i provresultaten.
De briljanta damerna med de högsta betygen kommer stort sett in på alla utbildningar och därför saknar anledning att skriva högskoleprovet. De högpresterande männen skriver det ändå, inte endast för att få upp sina antagningspoäng utan även för att de har ett behov av att tävla och glänsa inför sina kompisar.
Det finns andra förklaringar till att män i snitt får bättre HP-resultat. Bl a är det fler män än kvinnor som skriver provet flera gånger och på så sätt blir bättre på det. Männen har också oftare en teoretisk gymnasieutbildning medan kvinnor oftare än männen har en praktisk utbildning.
http://www.lararnasnyheter.se/lararn...ionella-proven (2014)
"
Flickorna klarade sig generellt bättre än pojkarna. I så gott som alla ämnen man har nationella prov i får flickor högre provbetyg och en större andel blir godkända jämfört med pojkar.
Ett undantag är matematik. Där klarade fler pojkar än flickor nivån godkänt (E) i ämnet matematik. Skillnaden var dock bara en procentenhet. Flickorna fick dock lite högre provbetyg i matematik. I engelska och geografi var det också en väldigt liten skillnad mellan könen."
Flickor lyckas generellt bäst på de nationella proven eftersom de pluggar mer, är närvarande och aktiva på lektionerna samt läser mer böcker.
Om det ska bli millimeters jämlikhet så får ni avundsjuka kvinnohatare börja med att säga åt era struliga söner att skärpa till sig och studera lika målmedvetet som tjejerna.
Tycker det låter som lite dåliga ursäkter bara.
Jag tror det är en enkel förklaring.
Pojkar utvecklas/mognar senare än flickor och i åldrarna när nationella prov utförs är pojkarna bakom i utvecklingskurvan……sen jämnas det ut och resultatet av den utjämningen ser vi i HP.
Det passar naturligtvis inte in i den feminiserade PK bild som är och då ändrar man på det för att passa flickor/kvinnor och nu vill man lägga ned det.
Intressant är att se förklaringsmodellen för dessa skillnader bland feminismen.
Pojkar är sämre i grundskolan och nationella prov, tja i grova drag…pojkar är bara sämre…
Flickor är sämre på HP….och hej hopp skall det vridas och vändas förklaras forskas och ändras för att det inte kan stämma.
Intressant är att se vilken energi som läggs på vad och vad som, anses problematiskt, i vårt feminist masspsykotiska samhälle
Men jag håller med dig, vi får se till att pojkarna börjar jobba i grund skolan medan ni avundsjuka feminister får se till att tjejerna utvecklar en större hjärna i vuxen ålder.