Var så många inlägg att jag inte kunde läsa.
Men för att svara på din undring hur man kan ha råd med vinterjackor för tusentals kronor som asylsökande flykting:
Först vet vi inte hur mycket dom individerna gav för sin jacka, om det var över 5000 kronor är dom väldigt ekonomiskt korkade då man får runt 3500 kronor i livsnorm, plus hyra och SL kort i socialbidrag.
Men man kan undra ändå hur det kommer sig att man som krigsflyende gör en sån här investering.
Lite statistik: Dom flesta som kommer till Sverige är män, kvinnor är i vissa fall/nationer, kanske 90 procent, men fortf. mest män, och dom är mellan sent tjugo, till medel fyrtio års åldern, typiskt.
Dom flesta som flyr krig kommer inte till Sverige. Dom allra flesta lämnar inte ens sitt hemland, eller närliggande länder.
Det är i nuläget 500 nya svenskar i veckan, jämfört med 10 000, ja tio tusen i veckan, nya för exakt ett år sen, innan passkontroll infördes.
Det finns runt 60 miljoner flyktingar i världen, alltså en väldigt liten del som komer till Sverige.
Men Sverige gör såhär: "Vi hjälper inte folk på plats, varken med pengar, mat eller tält, utan vi
tvingar flyktingar att komma hit.
Vi lägger 99 procent av våra resurser på den ena procent som kommer hit, vice versa.
Är du flyktingbarn, alltså riktigt barn i Syrien gör Sverige nästan inget ifall du håller på svälta. Kommer du hit har du 7000 kronor i månaden.
Därför köper dom jackor, för att Sverige har trygghet, generösa bidrag, och kan va värt att fira.
PS. Finns dom som kommer påstå att Sverige faktiskt ger åtta miljarder kronor till FNs flyktingprogram men som vi gör nu går 99 procent av pengarna menat för flyktingar på nya vinterjackor i Sverige istället för mat till svältande barn i flyktingläger.
Sjukt.
Kanske inte vad förlorarna här ville läsa.
Rekommenderar Tino Sanandajis knappt två timmar långa men extremt lärorika föredrag framför liten publik korkade liberaler.
https://www.youtube.com/watch?v=p_tKO8nvkEo
P.P.S Sen kan man ju klaga på att Sveriges syrianer på tre år gått från 20'000 till 100'000 människor, alla varav födda utomlands. Man kan ju inte påstå att det inte är förändring.