Citat:
Ursprungligen postat av
Grus-Olle
Varför är du hela tiden så fixerad vid vad utländska medier skriver om Sverige? Det verkar vara det enda du tänker på om dagarna. Du kan inte ha så jävla roligt liv. Låt den här tråden vila i frid tack.
Varför är du ens inne i tråden och läser och skriver om du tycker ämnet är ointressant och att tråden ska "vila i frid"? Jag tycker att ämnet är intressant. Hur Sverige uppfattas i andra länder och kulturer, en betraktelse från utomstående observatörer är väl alltid intressant att veta?
Jag har jobbat i Norge och Danmark och har sedan 90-talet läst norska och danska tidningar och det har varit intressant att läsa om hur Sverige beskrivs där, det är inte hur Sverige beskrivs i svensk media.
I norsk och dansk media har ju begreppet "det svenska tillståndet" använts en del på senare tid men redan på 90-talet skrev våra grannar negativt om hur Sverige hanterade till exempel invandringen. Det varnades för en utveckling som blivit ungefär som det blivit nu.
Det DN och Aftonbladet ibland vågar skriva idag skrev våra grannländers tidningar för 40 år sedan