Då är vi här igen. FC Köpenhamn ligger i förhandlingar om att skapa en ny superliga där de bästa lagen från Danmark, Sverige, Norge, Skottland, Holland och Belgien skall delta. För Sverige är det MFF som leder förhandlingarna.
Detta innebär att MFF och de andra lagen lämnar sina respektive ligor.
Expressen sport har citerat BT för följande:
"NIVÅ 1
De största klubbarna i Europa, som Real Madrid, Barcelona, Juventus och Bayern München, kan skapa en ny liga som fortfarande kan kallas Champions League men där storklubbar från Asien samt Nord- och Sydamerika även finns med. De deltagande klubbarna kommer inte spela i sina inhemska ligor.
NIVÅ 2
Flera nya internationella ligor kan starta med medelstora klubbar som FC Köpenhamn, Malmö FF, Rosenborg, Ajax, Anderlecht och Celtic. Samma sak kan ske på Balkan och Östeuropa med lag som Partizan Belgrad, Dinamo Zagreb och Sparta Prag.
NIVÅ 3
De inhemska ligorna, som allsvenskan, kommer att spelas vidare som vanligt, men utan de klubbar som deltar i de internationella ligorna.
Fotnot: Upp- och nedflyttning mellan de olika nivåerna kommer sannerligen att existera."
Många klubblag runt om i Europa verkar helt ha tappat det och måste fundera på varför folk började följa klubblagen från första början. För min egen del är just tillhörigheten till mitt lag som är det viktigaste. En Europeisk superliga skulle inte kittla det minsta och jag skulle rent av förakta den. Det är just tillhörigheten som hindrar mig från att tycka att det är de minsta intressant med Man united, Barcelona, Real Madrid M.M.
Tycker även Patrik Ekwall summerar det bra i sin krönika från några veckor tillbaka:
http://www.expressen.se/sport/kronik...hal-i-huvudet/
Vad tänker ni?