Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2012-11-01, 03:09
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lrad070142
Ge er nu. Jag är både litegrann homofob, och ligger till höger om höger. Men Sverker Åström var en jäkligt duktig diplomat, och han gjorde mycket för vårt fosterland. Sluta jämföra honom med Guy Burgess, Donald Maclean, Anthony Blunt och Kim Philby (the Cambridge Four)! Sverker Åström tjänade Sverige i hela sitt liv - jag skiter fullständigt i vilken sorts hål han stoppade snorren i. Skäms!

Men du förstår väl att en som är bög inofficellt inte förlikar sig med gemene man utan med bögar. Dvs han är inte lojal mot landet/folket som hatar bögar å gjort så att han måste smyga å ljuga. Nä han var böglojal, som han förlikade sig med. INTE Sverige!

Vad gjorde Bögsverker för egna bedrifter enligt dig??

Personligen så tycker jag Sten Andersson var en som gjorde något handgripligt å på EGET initiativ. Finns tyvärr inte många andra att nämna. Därav så få memoarer av politiker!
Citera
2012-11-30, 08:55
  #26
Medlem
jugbandbluess avatar
Citat:
Superdiplomaten Sverker Åström avled i somras, 96 år gammal.
Han efterlämnar närmare 13 miljoner kronor.
Det mesta av pengarna ska användas till att göra den ryska eliten på gott humör – så att Ryssland aldrig anfaller Sverige.

Sverker hade den – kan man kanske tycka – något naiva tanken, att om stiftelsen ger stipendier till unga människor från den ryska eliten, så blir den ryska eliten så småningom så vänligt inställd till Sverige att man inte vill starta krig mot Sverige. Det är en gullig och inte så dum tanke, säger Disa Håstad.
http://www.expressen.se/nyheter/det-...oms-miljonarv/

det hade man väl iofs alltid anat. bland officerare och initierade meniga kallades han "KGB-agent bögström".

man vill inte ens föreställa sig vad han ställde upp på för hebefila gräsligheter när han levde, med unga pojkar från den ryska eliten.
Citera
2012-12-21, 00:35
  #27
Moderator
HusvagnSvenssons avatar
Det finns onekligen en del som talar för att Sverker Åström kan ha varit åtminstone uppgiftslämnare åt Sovjet.

I den hemliga världens vildmark av speglar är det förstås inte lätt att veta säkert och det sannolika enligt Ockhams rakkniv är väl trots allt att han inte var sovjetisk spion, men misstankarna kan knappast avfärdas med nuvarande offentliga kunskaper.

Det avgörande är om spionparet Vladimir och Evdokia Petrov verkligen direkt pekade ut Åström som spionen Getingen, om utpekandet var riktigt och om Getingen verkligen var sovjetisk spion rekryterad vid ungefär samma tid som Stig Wennerström, kodnamn Örnen, som rekryterades ca 1948.

Paret Petrov hoppade av till väst i Australien 1954 och befann sig defintivt båda i en position där de kunde eller möjligen borde känt till eventuella sovjetiska spioner i Sverige rekryterade under fyrtiotalet. De förhördes uppenbarligen av säpochefen Otto Danielsson i Australien 1955 och då skall Vladimir Petrov att erinrat sig att Getingen skall ha varit Sverker Åström . Ett sorts halvhjärtat utpekande måhända. Under Petrovs tid i Sverige skall Getingen, alias Åström inte heller ha varit fullt utvecklad agent som gått med på att lämna uppgifter åt Sovjet. Detta kan dock ha skett senare efter Petrov lämnat Sverige.

Enligt Anders Jallai skall Olof Frånstedt bekräfta att uppgifter om Åström som den sovjetiska spionen Getingen finns i den ännu hemliga Säpoakten om honom.

http://www.jallai.se/2012/07/sverker-astroms-hemlighet/
Citera
2012-12-21, 09:54
  #28
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Canariz

Han har även försökt få ut vad SÄPO har om honom, men de har vägrat. Och de brukar vägra när de antingen inte har något alls att lämna ut, eller när de har men inte vill än.

Haha, Nä. De menar du inte? Tog de lång tid att klura ut dom alternativen? Haha!
Citera
2015-12-14, 18:50
  #29
Medlem
Enbolots avatar
De uppgifter som kommer från sovjetiska avhoppare gör gällande att båda deras toppspioner skulle ha varit militärer samt att en av dem var högt uppsatt UD-tjänsteman. Den ena "Örnen" har identifierats som Stig Wennerström, den andra "Getingen" har aldrig identifierats. Själv är jag övertygad om att det är Sverker Åström som under andra världskriget var knuten till den topphemliga C-byrån som är den andra spionen. Fst/ua (Försvarsstabens underrättelseavdelning) hade från 1939 en hemlig byrå kallad C-byrån efter dess grundare Carlos Adelcreutz. Knutna till denna byrå var ett gäng Lunda-akademiker som värvats av Gunnar Jarring där bland annat Sverker Åström ingick trots att han var Uppsala akademiker. De andra i detta gäng av akademiker var Thede Palm den blivande chefen för T-kontoret, Algot Törneman och Margareta Bauer. Således har Sverker Åström varit militär knuten till Fst/ua och sedan gick han över till UD. Vad kan vara bättre för Sovjet än en spion med rötter i den militära underrättelsetjänsten och UD som även har starka band till det statsbärande partiet SAP. Kodnamnet "Getingen" passar bra på Sverker då han vill ha taggen där bak, he he...
Tyvärr är alla döda som kan bekräfta eller dementera detta.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback