Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-12-02, 14:55
  #181
Medlem
SoWasteds avatar
Jag skrev bara lite kort mina tankar kring kristendomen, vilket var det jag skulle göra.

Sen hade jag ingen agenda att bli trodd, det var inte poängen med tråden heller.
Citera
2016-12-02, 21:33
  #182
Medlem
Känner av en spirituell energi då och då, alltid i naturen.
Övertygad om dess kraft och innebörd, men lite svårt att sätta fingret på den.
Det är nog samma energi folk refererar till som Gud.

Studerat Jesus liv lite på sistone..
Han provocerade ju onekligen sin omgivning genom att utge sig för att vara Guds son. Det var redan infekterade tider.
Det blev nästan som lite ultimatum med, antingen med eller emot..?
Lägger ingen värdering i detta, mest observationer..

GIllade hans karaktär, att in i det sista hålla fast vid sin övertygelse och att sprida sitt budskap oavsett vad folk utsatte honom för.
Citera
2016-12-02, 23:43
  #183
Medlem
KortStubins avatar
OT borttaget. Diskussioner om gudsbevis och liknande kan presenteras på någon av de befintliga trådarna som är avsedda för det.
/Mod
Citera
2016-12-04, 03:00
  #184
Medlem
All religion är ett påhitt av människan för att kunna kontrollera och styra svaga individer, speciellt kvinnor.
Citera
2016-12-05, 18:48
  #185
Medlem
SoWasteds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av iloveteengirls
All religion är ett påhitt av människan för att kunna kontrollera och styra svaga individer, speciellt kvinnor.
Nu målar du allt med för breda penseldrag.
Citera
2016-12-05, 21:12
  #186
Medlem
SituationReports avatar
Jag tycker Kristendomen är fin. Den framstår som snäll och ödmjuk i sin framtoning. Möjligen aningen infantil då den grundar sig på tolkningar av bland annat Bibeln och därmed lite ytlig utan logisk grund. Det går inte att resonera sig fram till Kristendomen utan det är mera en subjektiv gemenskap baserad på väldigt luddiga begrepp.

Jag gillar Bibeln då den är så full av fantasi och möjliga historiska skildringar, men jag gillar inte när det är för diffust och svamligt. Exempelvis är gud och alla andra budskap medvetet diffusa begrepp eller medvetet svårskriven med massor av underförstådda meningar och metaforer. Eller så har översättningarna och alla ändringar gjort den i princip värdelös som meningsfull lärobok. Synd att den inte ens fungerar som sagobok heller på grund av den rattlösa handlingen.

Men själva budskapen är väl rätt ok.
__________________
Senast redigerad av SituationReport 2016-12-05 kl. 21:15.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback