Citat:
Ursprungligen postat av
ethernal
klart det finns koppling på de flesta typer av automatlådor (förutom steglösa men de är inte så vanliga), men det finns ingen kopplings-pedal

Ja och nej, mest nej. Traditionella automatlådor baserade på planetväxlar som fortfarande är den dominerande typen har inte samma sorts koppling som en manuell låda. Istället används en hydrodynamisk momentomvandlare som består av en oljepump (impeller) som driver en turbin. Dessa kan vara kompletterade med en mekanisk koppling som låser impellern och turbinen mot varandra när momentomvandlaren inte behöver göra sitt jobb längre (alltså under det mesta av bilfärden) men denna koppling behöver inte frikoppla för att lådan ska byta växel.
Steglösa växellådor som bl a Audi haft på senare år har lika stort behov av koppling som vanliga automatlådor. Här är en genomskärning på Toyotas CVT-låda där momentomvandlaren syns till vänster:
https://en.wikipedia.org/wiki/Contin...r_CVT-i_01.JPG Det blir svårt att starta och stoppa utan någon sådan då motorn inte kan gå på 0 rpm och lådan kan inte ha oändlig utväxling.
Dubbelkopplingslådor däremot (som oftast är automatiska) brukar ha kopplingar av samma typ som till manuella lådor fast elektriskt manövrerade.