Citat:
Ursprungligen postat av
Zaedrews
Jo men nu pratar vi om nu idag gällande då dessa 100 begagnade tanks man köpt som inom några år kommer vara stridsklara ligger de nu före Sverige. I stort kan man väl sammanfatta det som att Sverige har ett mycket bättre flygvapen, en bättre flotta och sedan är det just nu ganska jämnt skägg gällande armén. Dock och en oerhört viktig aspekt är att Sverige har en helt överlägsen inhemsk försvarsindustri som nu om order gavs skulle kunna producera lite allt möjligt från plan till tanks. Där har liksom Finland ingen alls utan måste nu förlita sig på att köpa från utlandet. Det sett till nu styrka är något att beakta också. Utifrån då också rent ekonomiska resurser.
Sverige har i teorin starkare flygvapen och marin - Om det är så i praktiken är en annan sak.
Tycker du 230 000 man, 150-200 Strv och nästan 1000 artilleripjäser är "jämt skägg" med mindre än 50 000 man, 100 Strv och i mellan 4 och 24 artilleripjäser?
Eller om man säger såhär - ca 5 gånger fler soldater, mellan 50 och 100% fler stridsvagnar och i praktiken nästan 250 finska artilleripjäser för varje kanon Sverige kan mönstra i dagsläget.
Citat:
Ursprungligen postat av
Zaedrews
Men Finland har agerat smart ingen tvekan om det. Att nu de t.ex då satsar mer på armén har liksom sin förklaring med att nu de gränsar till Ryssland medans då Sverige kan satsa mer på flygvapen och flottan då man med detta nu hoppas att striden inte ska bli över svensk mark utan man kan mota bort fienden redan när denna är på väg. Som nu om ryssen skulle anfalla att man ska kunna ge dom så stora förluster bara genom transporten över Östersjön att de nu tänker till om det faktiskt är värt det.
Sverige har som i allmänhet nästan dubbelt så stort land all potential att ha ett starkare försvar än Finland, och ungefär så såg det också ut under stora delar av kalla kriget. Finland hade 400 000 man i reserven, Sverige 700 - 800 000. I allmänhet var man ungefär dubbelt så många i alla avseenden. Sedan lyckades svenska politiker lägga ner i princip allt på rekordtid.
Vad ska mota bort ryssen innan han når Gotland? Om vi leker med tanken att Ryssen först ringer och säger "nu kommer vi" - De få JAS-plan som är i körskick och det fanns beväpning till, hur många är det at any given time? 40st? Visbykorvetterna som fortfarande bara är utrustade med allmålskanonen? Förstår du hur illa eftersatt allting är? Eller ska man stoppa dem med kustartilleriet som plomberades ihop för 20 år sedan?
Varför är det så viktigt för dig att Sverige ska vara starkare än det är? Har du själv någon känslobaserad koppling till Försvaret som gör det till någon slags hederssak för dig att behöva vara bäst? Är uppriktigt intresserad.