Citat:
Ursprungligen postat av
Magban
Presterar fonden är 0,5% jäkligt billigt....
Presterar bättre än vad?
Om den passivt förvaltade indexfonden skulle prestera 0,5% över sitt index så vore det till och med rent magiskt.
Om den presterar bättre än "globalindex", vilket index det nu är, så är det bara bättre om sharpe-kvoten inte försämras (måste till och med förbättras för att motivera avgiften), annars kan jag välja en annan billigare fond med högre risk, eller belåna.
Citat:
Edit: Med vilka fonder jämför du förresten när du anser att 0,5% i förvaltningsavgift är dyrt? Avanza Zero? Spiltans Investmentbolag på 0,2%
Andra passivt förvaltade indexfonder.
Citat:
Exempelvis Didner & Gerges aktiefond måste ju kännas svindyr för dig med sin avgift på 1,22%, Spiltans Sverigefond med en avgift om 1,5% lär kännas som rena rama rånet... Glöm dock inte att du för dessa avgifter får väl förvaltade fonder som klått index med råge de senaste åren... Avgiften är viktig att tänka på men inte i närheten så viktig som hur fonden förvaltas.
Ja, de är rena rånen, det är helt riktigt. Nära på bedrägeri.
Huruvida aktivt förvaltade fonder är nåt att ha och huruvida historisk avkastning visar något överhuvudtaget och huruvida det är förvaltarnas risktagning eller skicklighet som avgjort samt hur mycket avgift och volatilitet påverkar avkastning och möjlig withdrawal-rate eller om man kan nå bättre resultat med egen billig hävstång och varför det är som det är behöver vi inte diskutera, där tror folk vad de vill och sällan är de överens med mig.
Jag tror inte på förvaltare alls, på mycket goda grunder som redan ältats i forumet. Jag har själv koll på vilken risknivå jag behöver ligga på och hur mycket som maximalt får gröpas ur mitt kapital för att jag ska kunna leva på pengarna. Så hög avgift som 1,5% + ISK-skatten + hög volatilitet gör att risken att pengarna tar slut blir hög nästan
oavsett den genomsnittliga avkastningen över tid.
Det enda vi vet om framtiden är avgiften på fonden. Jag behöver minimera den om min plan ska funka. Om din plan funkar med 1,5% så bra för dig. Och för förvaltaren
För nybörjaren lägger John Oliver fram det klockrent som vanligt:
https://www.youtube.com/watch?v=gvZSpET11ZY
Det är knappast en slump att AP7 Såfa är bland den absolut bästa pensionsfonden.