Citat:
Ursprungligen postat av
Skrik & Panik
Det är den dyraste panelen av alla.
Den görs oftast av asp, al eller gran i klen dimension vilket gör att den kräver ungt virke för att hålla ner dimensionen på kvistarna = dyr panel.
Annars är det bara att köra på. Jag hade gjort samma sak i ditt läge. Varför ens bry sig om kvistgenomslag inne i en garderob? Det är trä liksom. Panelgrund i bra kvalitét kostar multum och jag hade inte lagt de pengarna för att pimpa något man inte ser. Ja, jag vet att det är en walk-in men asså...nä.
Gör det enkelt.
Ventilation? Den har du automatiskt eftersom det är en gammal bastu.
Ok, visste inte att den var dyr, men å andra sidan är det ingen större yta, så om någon blir sugen att göra om till bastu igen blir det hur som inga stora pengar. I och för sig kanske kvistgenomslag inte är så mycket att bry sig om, men jag vill ha det helvitt. Och japp, ventilation finns, till och med ett fönster. Även golvbrunn, men den tänkte jag proppa.
Citat:
Ursprungligen postat av
mimikremerad
Jag hade dragit upp gipsskivor och målat på dom, Vad händer ifall du eller någon annan vill ha tillbaks bastun? du måste ni byta hela panelen istället för att bara plocka ner gipsskivorna.
Dessutom får ni tänka på ventilation, dörr med glipa, sen finns det väl redan ventilationshål? sätt en utsugsfläkt där så.
Panelen är 30 år gammal, så oavsett kanske man vill byta den om man gör om till bastu igen?! Ventilation finns, varför borde jag ha en fläkt där?