Citat:
Ursprungligen postat av
Imaloser
http://www.gp.se/nyheter/sverige/fry...A4kt-1.3813569
Vad tror ni om detta? Tycker det artikeln antyder känns obehagligt, det gör att vilka kvinnor som helst som inte säger ifrån eller gör motstånd bara kan säga att de hade en "frysreaktion" och plötsligt har de blivit våldtagna, trots att de till synes varit helt med på noterna under akten. Jag säger inte att det inte förekommer under våldtäkter, men jag tror inte det är det artikeln vill bevisa. Frågan är också hur de definierar våldtäkt i "studien" (enkätundersökningen), enligt många är det ju våldtäkt att tjejen hänger med killen hem, säger "vet inte om jag vill" och sen låter det ske. Jag tycker det är väldigt vinklat mot män i dessa fall, det ska liksom räcka med att tjejen säger att "jag blev våldtagen" för att killen ska bli fälld. "Men ni gick hem ihop från krogen med det i åtanke?" - Ja, men jag ångrade mig. "Men du gjorde inget motstånd?" - Nej, för jag fick en frysreaktion! Hur kan man som kille försvara sig mot alla dessa trumfkort? Jag klankar inte på något sätt ner på tjejer som faktiskt blir utsatta för våldtäkt, förstår att det kan ske frysreaktioner där om man känner sig helt maktlös, men det är just de scenarior jag tar upp som jag tror artikeln är skriven för och jag är orolig för vilka konsekvenser det kan få.
Vad tycker ni?
Inte säker på att det är rätt forum, ursäkta i så fall.
Artikeln är okunnig och det är galet att säga att detta är den "normala" reaktionen. Att de gör så beror på att offer för övergrepp ofta känner skam och tar på sig skulden, och därmed klandrar de sig själva för att de inte gjorde nog.
Korrekt uttryck så har vi 5 olika stressreaktioner.
Fight, flight, freeze, submission, and tend and befriend.
Hur vi reagerar på stress beror på flera saker, hur pass hotade vi är, hur vi tror vi klarar av situationen, hur vår historia ser ut, dvs om vi varit utsatta för övergrepp tidigare, bla i form av auktoritära föräldrar som kräver underkastelse.
Att de använder frysreaktion som term är fel, för det innebär att spela död. Höns kan göra så, harar gör så i strålkastarljuset från bilen, dvs blir en isstod.
Vad det istället handlar om är submission, samma tillstånd som bytesdjur hamnar i, kroppen frigör där en massa smärtstillande hormoner, så det har en funktion. Våldtäkter är ofta våldsamma och smärtsamma, kroppen skyddar sig och psyket genom att stänga ned.
Det finns ingen risk att blanda ihop submission med en kvinna som är med på sex. Möjligen en död sill kom jag på - och det är ju ett problem.
Tend and befriend kommer in vid mer långvariga övergrepp där någon hålls fången över tid. Individen försöker blidka förövaren.