Citat:
Ursprungligen postat av
skipper
Jaha, så när jag äntligen bestämt mig för att märke över hela batterilinjen så lyckas jag köpa en gammal grej. :-) Vad ersätter den här modellen, borde jag lämna tillbaka maskinen och köpa en av ny modell?
Nej finns ingen anledning. Du har en Makstar-modell vilket betyder att den tar de större batterierna 4Ah och uppåt. Maskinen ingår i LXT-serien vilken alla använder samma batteri. Vilken maskin som har ersatt är svårt att säga, men vad jag kan se så har din modell som du köpt borstlös motor, steget över det är 4 pol-motor vilket i Makitas värld är crem de la crem på motorer. Du har dock inte detta utan som sagt steget under, vilket fortfarande är bra.
Kom även ihåg att mycket av Makitas modellbyten är just bara klistermärkesbyten eller små ändringar i design. Det enda som håller sig konstant är batteriformatet.
Mina runt 10 år gamla maskiner fungerar lika bra än, även om jag har första Gen av maskiner och inte kan köpa 4Ah batterier så är det inget fel på dem för det.